Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Samochodowy fotelik dla dzieci: Jaki wybrać? Na co zwracać uwagę?

02.08.2018 12:12

Jeszcze do nie tak dawna w Polsce nie istniał żaden przepis nakazujący przewożenie dzieci w fotelikach. Od 1999 roku wiele się zmieniło, a dziś można spotkać najróżniejsze modele dziecięcych fotelików. Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć.

fotelik dla dzieci fot. Shutterstock

Chociaż wybór odpowiedniego fotelika nie powinien być taki trudny, zadanie może okazać się niezbyt proste. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, na początek musimy sprawdzić, czy będzie odpowiednio dopasowany do naszej pociechy: do jej wagi, wzrostu i wieku. Jeśli zlekceważymy te elementy, fotelik będzie praktycznie do wyrzucenia, ponieważ nie będzie spełniał swojego zadania, czyli ochrony dziecka.

Foteliki dzielą się na pięć grup wagowych, przy czym pierwsze dwie są to grupy dla niemowląt (grupa 0) o wadze poniżej 10 kg, które są mocowane tyłem do kierunku jazdy. Grupa 0+ dotyczy niemowląt o wadze poniżej 13 kg. Grupa I niemowląt o wadze od 9 do 18 kg. Grupa II obejmuje dzieci o wadze od 15 do 25 kg. Ostatnia grupa dotyczy pociech o wadze od 22 do 36 kg.

Jak wybrać bezpieczny fotelik?

Od niemowlęcia do dużego dziecka nie wystarczy jeden fotelik. Trzeba być przygotowanym na zakup dwóch lub nawet trzech. Pierwszy powinien mieć wkładkę redukcyjną, która będzie ochraniać pociechę w pierwszych miesiącach. Dla dziecka, które potrafi już siedzieć, potrzebny jest dopasowany fotelik bez regulacji. Z kolei trzeci może być uniwersalny z regulacją. Dzięki temu może rosnąć razem z pociechą.

Foteliki podobnie jak samochody przechodzą crash-testy, dlatego przed zakupem warto sprawdzić wyniki, jakie osiągnęły wyniki np. w testach ADAC. Ponadto należy pamiętać o tym, aby przymierzyć fotelik do naszego samochodu.

Jakie foteliki są bezpieczne?

Przede wszystkim bezpieczny foteliki to taki, który nie tylko pasuje do naszego dziecka, ale i samochodu. Dlatego tak ważny jest też wybór odpowiedniego modelu auta. Trzy lata temu Instytut Bezpieczeństwa Drogowego IHS z USA wprowadził program oceny łatwości użycia zabezpieczeń dla dzieci. Priorytetem projektu było zachęcenie producentów samochodowych do polepszania systemów mocowania fotelików. Każdy z egzemplarzy może otrzymać od jednego do czterech punktów.

Powszechnie stosowanym od 2006 roku jest system ISOFIX, czyli zatrzaski stabilizujące fotelik, które zapewniają sztywne mocowanie do pojazdu. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zabezpieczenie Top Tether. To dodatkowy pas, który jeszcze bardziej przytrzymuje fotelik na swoim miejscu.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW

Oceń