Samochody elektryczne nie dostają mandatów z fotoradarów

27.08.2018 13:25

Auta elektryczne są zdecydowanie tańsze w eksploatacji dla piratów drogowych – bezemisyjne pojazdy są ignorowane przez fotoradary i nie dostają mandatów za zbyt szybką jazdę.

Tesla Model S fot. David van der Mark, CC BY-SA 2.0

O sprawie wiedzieli do tej pory przede wszystkim właściciele szybkich aut elektrycznych, którzy nie czuli potrzeby dokładnego stosowania się do obowiązujących w danym miejscu ograniczeń prędkości. Mimo łamania przepisów, nie otrzymywali za to żadnych mandatów.

Sprawę wyśledził „Puls Biznesu”, który przepytał indywidualnych i instytucjonalnych właściciele elektryków, czy dostali kiedyś mandat z fotoradaru. Okazało się, że nie znaleziono takiego przypadku.

Fotoradary nie wystawiają mandatów autom elektrycznym

Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem braku mandatów z fotoradarów dla samochodów elektrycznych jest błąd w systemie informatycznym. Jak sprawdzili dziennikarze PB, system CANARD (zarządzający fotoradarami) działa bez zarzutu i w razie przyłapania auta na prąd na wykroczeniu przesyła dalej odpowiednie informacje.

Numer rejestracyjny auta sprawdzany jest w bazie CEPiK – i tutaj dochodzi do odstąpienia od karania kierowcy. System najprawdopodobniej źle interpretuje brak podanej pojemności silnika i traktuje auto jako specjalne (na przykład karetkę czy radiowóz), które jest wyłączone z systemu przyznawania mandatów, żeby nie obciążać służb prowadzących działania operacyjne i łamiących przy tym przepisy.

Gdy usterka została zlokalizowana, można przystąpić do jej usunięcia – biorąc jednak pod uwagę, z jaką szybkością posuwają się prace nad CEPiK, może to jeszcze potrwać lata. Teoretycznie można będzie wrócić do przetworzenia zgłoszeń o autach elektrycznych, żeby wystawić mandaty, które się nie przeterminowały.

Zagłosuj

Dostałeś kiedyś mandat z fotoradaru?

RadioZET.pl/MT

Oceń