Samochody zużywają 25% więcej paliwa niż deklarują producenci

10.04.2017 12:58

EQUA Index pozwala na sprawdzenie rzeczywistego zużycia paliwa i poziomu emisji zanieczyszczeń samochodów. Wynika z niego, że auta mają średnio o 25% większe zapotrzebowanie na paliwo, niż wskazują to oficjalne dane.

Samochody zużywają 25% więcej paliwa niż deklarują producenci fot. materiały prasowe

Kwestia rzeczywistego zużycia paliwa i emisji spalin ciągnie się nieprzerwanie od afery Dieselgate, która została ujawniona we wrześniu 2015 roku. Wtedy okazało się, że niemiecki producent samochodów oszukiwał podczas testów sprawdzających, czy auto spełnia restrykcyjne normy emisji spalin.

Europejskie testy NEDC (New European Driving Cycle) były przeprowadzane w laboratoryjnych warunkach i nijak mają się do rzeczywistości, o czym świadczą liczne badania i testy. Jednym z producentów, który niejako wyszedł przed szereg i sprawdził rzeczywiste zużycie paliwa w swoich pojazdach, był koncern PSA. Francuzi opublikowali dane dla zatrważającej liczby 1000 wersji samochodów marek Citroen, DS i Peugeot.

Za indeksy EQUA odpowiada ośrodek analityczny Emissions Analytics, który w 2016 roku dowiódł, że aż 97% turbodiesli nie spełnia obowiązujących norm.

Nowa strategia koncernu PSA – który niedawno przejął Opla – zakłada łatwy dostęp do przejrzystych danych. Wszystko to z myślą o interesie klienta.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Ufacie producentom samochodów?

Oceń