Fiat ma poważne plany wobec Polski. Dobre wiadomości dla fabryki w Tychach

06.06.2018 11:27

Sergio Marchionne zapowiedział, że Fiat w Europie przejdzie głęboką przemianę. To oznacza poważne zmiany dla m.in. fabryki w Tychach, do której trafi Fiat Panda produkowany we włoskim zakładzie Pomigliano. Z rynku zniknąć ma za to Fiat Tipo.

fabryka w Tychach fot. ZDZISLAW BARSZEWICZ East News

Według analityków Fiat zdominował kategorię małych samochodów na europejskim rynku. W zeszłym roku model 500 był najchętniej kupowanym pojazdem tego segmentu, o czym świadczy 190 tys. sprzedanych sztuk. Tuż za nim uplasowało się inne auto włoskiego koncernu – Panda, gdzie sprzedano prawie 188 tys. samochodów. Trzecie miejsce zajął Volkswagen Up!, który wyraźnie odstawał od Fiata (sprzedano ok. 99 tys. egzemplarzy).

Sergio Marchionne zapowiedział, że marka chce utrzymać pozycję lidera. Oprócz wyposażenia 500-tki w elektryczny napęd i układy mild hybrid (silnik benzynowy wspomagany jednostką elektryczną) firma szykuje się do powiększenia rodziny 500 o dodatkowy model – Giardiniera, który w latach 60. XX wieku odegrał ważną rolę jako małe kombi.

Poważne plany Fiata: Model Tipo znika z Europy

W związku z tym prezes Fiata Chryslera tłumaczył, że z europejskiego rynku zniknie popularny w Polsce model Tipo. Auto trafi na Środkowy Wschód i do Afryki. Marchionne jeszcze nie zdecydował, w jakim kraju będzie produkowany całkowicie elektryczny Fiat 500, którego debiut przewidziano na 2021 rok. Jednak największe szanse ma zakład w Tychach, który do tego czasu skonstruował ponad 2 miliony sztuk obecnego modelu 500.

Prezes włoskiego przedsiębiorstwa motoryzacyjnego potwierdził, że koncern wkrótce rozpocznie produkcję nowego, najmniejszego SUV-a Jeepa. Dzięki temu w 2020 roku z zakładu Pomigliano zniknie Fiat Panda, który trafi do tyskiej fabryki.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto.dziennik.pl/MW

Oceń