Zamknij

Setki popularnych samochodów narażone na „kradzież bez kluczyka”

Redakcja
29.01.2019 14:40
złodziej samochodów
fot. Shutterstock

Setki popularnych samochodów są narażone na „kradzież bez kluczyka” – podał serwis BBC. Z badania grupy konsumenckiej Which? wynika, że zagrożenie dotyczy m.in. czterech z pięciu najlepiej sprzedających się w Wielkiej Brytanii modeli.

Kradzież bez kluczyka cieszy się dużym zainteresowaniem wśród złodziei samochodów. Wykorzystują oni technologie do ominięcia systemów wejściowych w samochodach z dostępem bezkluczykowym. Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Motoryzacyjnych (SMMT) utrzymuje jednak, że „nowe pojazdy są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek”.

Kradzież bez kluczyka: Które modele są zagrożone?

Wśród modeli, które w 2018 r. najczęściej wybierali Brytyjczycy, wyłącznie Vauxhall Corsa został uznany za bezpieczny, ponieważ nie jest wyposażony w opcję bezkluczykowego otwierania i uruchamiania silnika. Pozostała czwórka: Ford Fiesta, Volkswagen Golf, Nissan Qashqai i Ford Focus sklasyfikowano jako podatne na kradzieże.

Which? przeanalizowała dane zebrane przez niemiecki automobilklub ADAC, zajmujący się m.in. monitorowaniem transportu drogowego, dotyczące ataków na bezkluczykowe lub „przekaźnikowe” systemy w pojazdach. Organizacja przetestowała łącznie 237 samochodów. Z badań wynikało, że tylko trzy z nich, najnowsze modele Land Rovera Discovery i Range Rovera oraz Jaguar i-Pace, są bezpieczne.

– Złodzieje przeprowadzają „kradzieże bez kluczyka” od kilku lat. Mimo to fabryki wciąż produkują nowe modele, które mogą zostać skradzione w ten sposób, co oznacza większą liczbę pojazdów, które mogą stać się celem dla złodziei – podał Which? w oficjalnym oświadczeniu.

System dostępu bezkluczykowego pozwala właścicielowi otworzyć samochód ruchem dłoni pod warunkiem, że właściwy kluczyk jest zawsze w pobliżu. Złodzieje mogą jednak oszukać system za pomocą specjalnych urządzeń.

Jak zauważyło BBC, liczba kradzieży samochodów jest obecnie niższa niż w latach 90., ale jednak rośnie. Częściowo odpowiadają za to właśnie systemy bezkluczykowe – podkreślił serwis.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/PAP/MW