Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Setki popularnych samochodów narażone na „kradzież bez kluczyka”

29.01.2019 14:40

Setki popularnych samochodów są narażone na „kradzież bez kluczyka” – podał serwis BBC. Z badania grupy konsumenckiej Which? wynika, że zagrożenie dotyczy m.in. czterech z pięciu najlepiej sprzedających się w Wielkiej Brytanii modeli.

złodziej samochodów fot. Shutterstock

Kradzież bez kluczyka cieszy się dużym zainteresowaniem wśród złodziei samochodów. Wykorzystują oni technologie do ominięcia systemów wejściowych w samochodach z dostępem bezkluczykowym. Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Motoryzacyjnych (SMMT) utrzymuje jednak, że „nowe pojazdy są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek”.

Kradzież bez kluczyka: Które modele są zagrożone?

Wśród modeli, które w 2018 r. najczęściej wybierali Brytyjczycy, wyłącznie Vauxhall Corsa został uznany za bezpieczny, ponieważ nie jest wyposażony w opcję bezkluczykowego otwierania i uruchamiania silnika. Pozostała czwórka: Ford Fiesta, Volkswagen Golf, Nissan Qashqai i Ford Focus sklasyfikowano jako podatne na kradzieże.

Which? przeanalizowała dane zebrane przez niemiecki automobilklub ADAC, zajmujący się m.in. monitorowaniem transportu drogowego, dotyczące ataków na bezkluczykowe lub „przekaźnikowe” systemy w pojazdach. Organizacja przetestowała łącznie 237 samochodów. Z badań wynikało, że tylko trzy z nich, najnowsze modele Land Rovera Discovery i Range Rovera oraz Jaguar i-Pace, są bezpieczne.

– Złodzieje przeprowadzają „kradzieże bez kluczyka” od kilku lat. Mimo to fabryki wciąż produkują nowe modele, które mogą zostać skradzione w ten sposób, co oznacza większą liczbę pojazdów, które mogą stać się celem dla złodziei – podał Which? w oficjalnym oświadczeniu.

System dostępu bezkluczykowego pozwala właścicielowi otworzyć samochód ruchem dłoni pod warunkiem, że właściwy kluczyk jest zawsze w pobliżu. Złodzieje mogą jednak oszukać system za pomocą specjalnych urządzeń.

Jak zauważyło BBC, liczba kradzieży samochodów jest obecnie niższa niż w latach 90., ale jednak rośnie. Częściowo odpowiadają za to właśnie systemy bezkluczykowe – podkreślił serwis.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń