Skontrolowano jakość paliw na losowo wybranych stacjach

26.04.2018 13:25

Inspektorzy Handlowi, działając na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dokonali kontroli jakości na losowych stacjach benzynowych. Badania wykazały delikatną poprawę, ale i tak sytuacja pozostawia wiele do życzenia.

tankowanie paliwa fot. Piotr Jedzura East News

Sprawdzenie jakości paliw odbyło się na losowo wybranych stacjach. Dodatkowo Inspekcja Handlowa wzięła pod uwagę miejsca, skąd wypłynęły skargi albo komunikaty od organów ścigania lub gdzie poprzednie badania wykazały nieprawidłowości.

Wyniki kontroli pokazały, że większe nieprawidłowości dotyczyły oleju napędowego (3,44%) niż benzyny (1,5%). W sumie pobrano 939 próbek z 939 stacji.

Sprawdź swoją wiedzę na temat polskich autostrad. Rozwiąż QUIZ!

Kontrola jakości paliw: Najgorszy wynik w województwie śląskim

Największe nieprawidłowości wykazano w trzech województwach: śląskim (5,68%), podlaskim (5,56%) i warmińsko-mazurskim (5%). Z kolei w województwie opolskim, łódzkim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim inspektorzy nie podważyli żadnej z próbek.

Nieprawidłowości w LPG wykazano z wynikiem 2,14%. W ubiegłym roku wyniosło to 1,42%. Najwięcej odstępstw od norm paliw jakościowych odnotowano w województwie lubuskim (22,73%), podlaskim (13,64%) i lubelskim (8%).

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń