Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem przejazdu. Czy powinno się włączać kierunkowskaz?

02.08.2018 10:29
xxx zet

Dla wielu zmotoryzowanych skrzyżowanie z tzw. łamanym pierwszeństwem przejazdu wciąż jest problematyczne. Kierowcy mają zastrzeżenia co do jazdy na danym skrzyżowaniu. Jednak Ministerstwo Infrastruktury rozwiało wszelkie wątpliwości.

skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem fot. LUKASZ SZELAG REPORTER East News

Skrzyżowania, na których pierwszeństwo przejazdu przebiega inaczej niż na wprost, zawsze były tematem dyskusyjnym. Tak samo rzecz ma się z kierunkowskazem na rondach, gdzie znane są dwie możliwości: jedni upierali się, że należy włączyć kierunkowskaz, sygnalizując skręt, a drudzy uważali, że wystarczy, jak włączymy go tylko przy zjeżdżaniu z drogi z pierwszeństwem. Podobną zagwozdkę miała posłanka PiS, Barbara Bubula, która wysłała pytanie do Ministerstwa Infrastruktury.

– Podczas szkolenia i egzaminów w WORD uczy się kierowców, że jadący drogą z pierwszeństwem przejazdu i kontynuujący nią jazdę powinien w takim przypadku włączyć kierunkowskaz, gdyż zmienia kierunek jazdy i ma tu zastosowanie art. 22 ust. 5 Prawa o ruchu drogowym. Tymczasem wielu komentatorów, w tym znanych blogerów w Internecie, wskazuje na absurdalność takiego sygnalizowania kierunkowskazem, np. w przypadku, gdy droga podporządkowana dobiega do drogi głównej na łuku, pod małym kątem wstecz. Argumentują oni, że znak T6 to znak jedynie informacyjny, a kierowca jadący drogą z pierwszeństwem przejazdu musiałby w takim przypadku na każdym łuku lub zakręcie, gdzie pojawia się jakakolwiek droga podporządkowana, włączać kierunkowskaz, dezinformując innych kierowców o swoich zamiarach.

Marek Chodkiewicz odpowiedział posłance. Podsekretarz stanu w resorcie rozwiał wszelkie wątpliwości.

– […] Stwierdzam, że z przepisów rozporządzenia z dnia 3 lipca 2003 r. jednoznacznie wynika, iż umieszczona pod znakiem D-1 tabliczka T-6a wskazuje, że droga z pierwszeństwem przejazdu zmienia kierunek na skrzyżowaniu. Z tych też względów w sytuacji kiedy kierujący pojazdem na skrzyżowaniu porusza się zgodnie z rzeczywistym przebiegiem drogi z pierwszeństwem – przedstawionym na tabliczce T-6a – to zmienia on kierunek jazdy i dlatego też w myśl przepisów art. 22 ust. 5 ustawy – Prawo o ruchu drogowym zobowiązany jest zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany tego kierunku. Wobec jednoznacznego brzmienia przepisów w kwestii podnoszonej przez Panią Poseł, resort nie znajduje uzasadnienia dla prowadzenia kampanii informacyjnej w przedmiotowym zakresie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/prawodrogowe.pl/MW

Oceń