Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Skupiona na telefonie nie zauważyła, że jest zatrzymywana do kontroli

27.11.2017 11:30
xxx zet

Policjant na motocyklu wyposażony w kamerę zamontowaną na kasku podjął próbę zatrzymania kobiety korzystającej z telefonu podczas jazdy. Była ona tak mocno skupiona na urządzeniu elektronicznym, że nie zareagowała na polecenia wydane przez funkcjonariusza.

Skupiona na telefonie nie zauważyła, że jest zatrzymywana do kontroli fot. kadr z wideo

Mundurowy zatrzymał się na wysokości przednich drzwi Volkswagena Golfa 7. Widząc kobietę trzymającą w swojej prawej dłoni telefon komórkowy, podjął decyzję o podjęciu interwencji. Mimo to, kierująca kontynuowała podróż. Zważywszy na okoliczności, policjant zmuszony był do włączenia sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Nawet to nie poskutkowało.

Gdy kobieta zatrzymała się za poprzedzającymi pojazdami, funkcjonariusz ponownie podjechał do auta i tym razem donośnym głosem spytał prowadzącej, kiedy ma zamiar poddać się kontroli. Kierująca Volkswagena była w szoku, wręcz się wystraszyła. To tylko pokazuje jak mało uwagi poświęcała otoczeniu. Wcześniej zaspała przed skrzyżowaniem, ruszając ze sporym opóźnieniem:

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez AA-Populus Driver Pool i LeasePlan, aż 74% osób korzysta z telefonu podczas jazdy, z czego 20% wysyła wiadomości mailowe, a 9% angażuje się w mediach społecznościowych.

Rozmowy przez telefon komórkowym są na porządku dziennym. Powszechnie wiadomo jak negatywnie wpływa to na bezpieczeństwo podczas podróży, a mimo to kierowcy ochoczo chwytają za telefony i przykładają je do ucha w trakcie jazdy. Stwarzają tym sposobem dodatkowe zagrożenie. W razie wystąpienia nagłej sytuacji drogowej mogą nie zareagować w porę, zważywszy na zaangażowanie w inną czynność, a także mogą mieć problem z wykonaniem odpowiednich ruchów kierownicą.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Korzystasz z telefonu podczas jazdy?

Oceń