Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Słuchanie muzyki podczas jazdy na rowerze jest niebezpieczne? Zaskakujące wyniki badań

14.03.2019 14:42

Holenderscy naukowcy sprawdzili, czy słuchanie muzyki w trakcie jazdy rowerem jest niebezpieczne. Chociaż wyniki badań nie są jednoznaczne, kierujący jednośladem powinni się poważnie zastanowić nad jazdą ze słuchawkami na uszach.

jazdana rowerze z włączoną muzyką fot. Shutterstock

Wkrótce w Polsce zacznie się wiosna. Na zewnątrz zrobi się cieplej, co spowoduje, że więcej osób zdecyduje się na rozpoczęcie sezonu rowerowego. Tymczasem na drodze coraz więcej kierowców jednośladów decyduje się w trakcie jazdy na słuchanie muzyki. Jednak ten problem robi się dość poważny. Kłopot zmusił holenderskich naukowców do podjęcia badań w tym zakresie. Jako że mieszkańcy Holandii masowo poruszają się rowerami, aż trzy czwarte z nich stwierdziło, że słuchało muzyki podczas jazdy.

Zagłosuj

Czy słuchanie muzyki na rowerze powinno zostać zabronione?

Naukowcy z Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Ruchu Drogowego z Hagi wspólnie z Uniwersytetem Technicznym w Delft i Wolnym Uniwersytetem w Amsterdamie przeprowadzili test, do którego zaprosili uczniów jednej ze szkół średnich w Hadze.

Słuchanie muzyki podczas jazdy na rowerze: Badanie holenderskich naukowców

Badanie polegało na przejechaniu dwóch tras, z których jedną młodzież przejechała ze słuchawkami na uszach i włączoną muzyką, a drugą bez. Każdy otrzymał specjalną kamerę, która kontrolowała, jak w trakcie jazdy reagują oczy. Uzyskane dane były natychmiast przekazywane do komputera. Celem testu było sprawdzenie, w jakim stopniu docierają do kierowców jednośladów dźwięki z otoczenia.

Po pierwszych sześciu uczestnikach nie zaobserwowano żadnej różnicy w obserwowaniu tego, co dzieje się na drodze. Jednak pojawiły się one u kolejnych ośmiu osób. Z początku zakładano przebadanie 20 uczestników, ale w związku ze sprzecznymi informacjami zakończono test.

Słuchanie muzyki podczas jazdy na rowerze: Co wykazało badanie?

W opublikowanym raporcie 21-36 proc. osób, słuchając muzyki, bardziej wytężało wzrok. Z kolei u 43-64 proc. z nich słuch nie był zaangażowany w analizę aktualnej sytuacji na drodze. W tej grupie doszło także do spadku zaangażowania wzroku w obserwowaniu ruchu drogowego.

Naukowcy podkreślili, że liczba uczestników była zbyt mała, aby wyciągnąć daleko idące wnioski. Jednocześnie dodali, że rezultaty są niepokojące, a takie testy powinny być realizowane.

Wcześniejsze badania dowodzą, że rowerzyści słuchający muzyki podczas jazdy częściej łamią przepisy. Ponadto tacy kierowcy jednośladów częściej uczestniczyli w niebezpiecznych sytuacjach na drodze.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/brd24.pl/MW

Oceń