Smart kończy z silnikami spalinowymi. Przechodzi na napęd elektryczny

25.04.2018 11:10

Smart jako pierwsza marka na świecie podjęła decyzję o całkowitym odejściu od tradycyjnych silników o wewnętrznym spalaniu. Teraz firma będzie produkowała tylko elektryczne jednostki.

auto elektryczne fot. East News

Wiadomość potwierdził sam prezes Daimlera Dieter Zetsche podczas corocznego zgromadzenia akcjonariuszy. Zaznaczył, że w tej chwili Smart utkwił w świadomości klientów z Ameryki Północnej jako całkowicie elektryczny. Plan ma zostać zrealizowany na pozostałych rynkach. W Europie ostatnie Smarty z agregatem spalinowym mają trafić do swoich klientów do 2020 roku.

Przypomnijmy, że pierwszy Smart z elektryczną jednostką został zaprezentowany ponad dziesięć lat temu. Do tego czasu marka wyprodukowała dwa modele: Smart Fortwo Electric Drive i Smart Forfour Electric Drive. Każdy egzemplarz ma zamontowany elektryczny układ napędowy czwartej generacji.

Zdałbyś test na prawo jazdy? Rozwiąż quiz z pytaniami egzaminacyjnymi:

Quiz. Egzamin na prawo jazdy fot. Archiwum RadioZET.pl

Smarty są napędzane elektrycznym, trójfazowym, synchronicznym agregatem trakcyjnym, który generuje 81 KM (60kW). Za pomocą jednostopniowej przekładni redukcyjnej napęd jest przekazywany na tylną oś. Naładowanie baterii akumulatorów litowo-jonowych do 80% trwa około sześciu godzin. Ich łączna pojemność wynosi 17,6 kWh.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/MW

Oceń