Zamknij

Spada liczba instruktorów nauki jazdy. Będzie jeszcze gorzej

Redakcja
22.03.2018 12:28
nauka jazdy
fot. PAP

W szkołach nauki jazdy brakuje instruktorów. Placówki mają problem ze znalezieniem kogoś „wolnego”. Eksperci przestrzegają, że nie ma co liczyć na poprawę sytuacji.

Kiedy po raz pierwszy pojawiła się informacja o zmianie przepisów dla młodych kierowców, które miały wejść w życie 4 czerwca tego roku, właściciele szkół jazdy zacierali ręce. Jednak termin kolejnej rewolucji został przełożony.

Jeden z instruktorów warszawskiej szkoły jazdy ujawnił, że chociaż placówka zatrudnia dziewięć osób szkolących kandydatów na przyszłych kierowców, potrzebnych jest jeszcze parę doświadczonych nauczycieli.

— Znalezienie na rynku „wolnego” instruktora nauki jazdy graniczy z cudem. Mamy do czynienia ze zjawiskiem spadku liczby instruktorów nauki jazdy, nie wzrostu — powiedział w rozmowie z moto.wp.pl, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Szkoła Jazdy” Jakub Ziębka. — To tendencja, która utrzymuje się od kilku lat.

Wraz ze spadającą liczbą instruktorów zamykane są kolejne szkoły jazdy. Nie pomogła nawet deregulacja zawodów, którą wprowadził Jarosław Gowin w 2013 roku, a która miała pomóc w dostaniu się do tej grupy zawodowej.

Problem stanowią również pieniądze. Szkoły jazdy toczą wewnętrzną rywalizację cenową. Za najtańszy kurs trzeba zapłacić około tysiąca złotych. Kandydaci nie zwracają uwagi na droższe placówki, bo dla nich liczy się tylko dokument. Odbija się to także na instruktorach, którzy otrzymują minimalne stawki godzinowe.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Od czerwca zmiany w punktach karnych. Kto na nich zyska?

Za trzecie podejście do egzaminu zapłaci szkoła nauki jazdy?

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż quiz z pytaniami egzaminacyjnymi:

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Egzamin na prawo jazdy

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?
fot. PWPW

Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW