Sprzedał Hondę Civic Type-R 2018 dwa razy drożej

04.07.2017 13:50

W Kanadzie sprzedano niebieską Hondę Civic Type R za ponad 82 000 dolarów. To dwa razy więcej od ceny katalogowej...

Sprzedał Hondę Civic Type-R 2018 dwa razy drożej fot. materiały prasowe

Osoby, które decydują się na zakup nowych samochodów muszą liczyć się ze sporymi kosztami związanymi z jego utrzymaniem. Należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu, wydatki związane z ubezpieczeniem, naprawami, serwisowaniem, podatkami, paliwem, ale przede wszystkim utratę wartości. Szacuje się, że deprecjacja stanowi aż 37% całkowitych kosztów.

Są jednak modele aut, które rządzą się innymi prawami. Za przykład może posłużyć limitowane Porsche 911 R. Według producenta „R-ka” ma być współczesnym ucieleśnieniem legendy z lat 60. Nowy nabywcy mogli z powodzeniem odsprzedać samochód nawet za 7-krotnie wyższą cenę.

O ile produkowane w ograniczonej liczbie egzemplarzy modele – które mocno różnią się w stosunku do bazowych wariantów – są zazwyczaj droższe, o tyle nieco inaczej jest w przypadku nawet najmocniejszych seryjnie wytwarzanych wariantów. Wyjątek stanowić może Honda Civic Type-R (przynajmniej w momencie debiutu). Dziesiąta generacja napędzana jest 2-litrowym silnikiem o mocy 320 KM i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego przekazywanego na przednią oś. VTEC współpracuje z 6-biegową skrzynią ręczną.

Najmocniejszy wariant Hondy Civic zaliczył bardzo udany debiut. Auto praktycznie z miejsca przywłaszczyło sobie tytuł najlepszego, a zarazem najbardziej pożądanego hot hatcha. Odzwierciedlają to także jego kosmiczne ceny. Na rynku amerykańskim nie liczy się to, jaka kwota widnieje w katalogu – dealerzy nie narzekają na brak chętnych mimo wywindowanych stawek.

Nim samochód wjechał do salonów, Japończycy przetestowali jego prototypową wersję na legendarnym torze Nurburgring Nordschleife. Uzyskane czasy wprawiają w osłupienie – Civic Type-R na przejechanie północnej pętli potrzebował zaledwie 7 minut i 43.8 sekundy, deklasując rywali o ponad 5 sekund, a swojego poprzednika o 7 sekund.

Narodziła się legenda. Niezwykle pożądane auto, wzbudzające ogromne zainteresowanie motoryzacyjnych purystów. Model z serii „must have” (obowiązkowe na liście „do kupienia”). W efekcie jeden ze świeżych nabywców postanowił poszukać kupca gotowego wydać dwukrotnie więcej na Hondę Civic Type R od ceny katalogowej. Używane auto z przebiegiem 8 kilometrów sprzedano za 81 995 dolarów zamiast za 40 890 dolarów.

RadioZET/MS

Oceń