Stare fotoradary na złom. Zostaną zastąpione przez nowocześniejsze urządzenia

15.09.2017 10:55

Wzbudzające kontrowersje radarowe mierniki Iskra-1 mają zniknąć z polskich dróg. Zostaną zastąpione przez nowoczesne urządzenia laserowe – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Stare fotoradary na złom. Zostaną zastąpione przez nowocześniejsze urządzenia fot. policja.pl

Powodem zapowiedzianej rezygnacji Komendy Głównej Policji ze wspomnianych „suszarek” jest ich brak „zalecanej rejestracji obrazu”. Jeszcze pod koniec 2016 roku funkcjonariusze korzystali z 458 tego rodzaju urządzeń, które nie dość, że wielokrotnie nie podają rzeczywistych wartości, to jeszcze nie identyfikują mierzonego pojazdu. Zdecydowana większość z nich ma zostać wycofanych do końca 2018 roku.

Urządzenie produkowane przez rosyjską firmę Simicon swoim kształtem przypomina suszarkę lub jak kto woli – pistolet. Policjanci mogą korzystać jedynie z trzech zakresów działania urządzenia – do 300, 500 lub 800 metrów.

Przeprowadzano wiele testów z udziałem Iskry-1, z których wynika, że „suszarka” wycelowana w zaparkowane auto z włączonym silnikiem sugeruje poruszanie się mierzonego obiektu z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Nic więc dziwnego, że wątpliwości budzą także same wskazania urządzenia. Szczególnie jeśli pomiaru dokonano w pobliżu linii energetycznych…

Mając na uwadze powyższe, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów apelował o wycofanie rosyjskich urządzeń.

RadioZET/Rzeczpospolita/MS

Znasz się na znakach drogowych? Rozwiąż quiz:

QUIZ: Czy znasz się na znakach drogowych? fot. pixabay
Oceń