Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Starostwa idą na wojnę z Ministerstwem Cyfryzacji. Wszystko przez CEPiK

21.02.2018 12:45
xxx zet

Kłopotów Centralnej Ewidencji Pojazdów ciąg dalszy. Wydawało się, że problem został zażegnany na początku roku. Okazuje się, że w niektórych wydziałach komunikacji sytuacja jest na tyle zła, że urzędnicy planują wystąpić o odszkodowanie.

rejestracje pojazdów fot. Stefan Maszewski East News

Największe kłopoty występują w miastach, które dopiero powstały. W tym roku siedem miejscowości otrzymało status miasta. W tych miejscach urzędnikom sen z powiek spędza rejestrowanie pojazdów, z czym wciąż są problemy. Wina leży po stronie Ministerstwa Cyfryzacji, które steruje systemem.

Portal 24wspolnota.pl podaje przykład z Opola Lubelskiego. W tamtejszym Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego od nowego roku nie da się zarejestrować i wyrejestrować samochodu. Kłopoty dotykają nawet tych, którzy po zezłomowaniu pojazdu nie mogą go usunąć z systemu i wobec tego są zmuszeni do zapłacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeśli ubezpieczyciel dostaje informację o zezłomowaniu auta, ale nadal znajduje się ono w systemie CEPiK, to zgodnie z prawem taka osoba nie może odstąpić od ubezpieczenia.

W serwisie pojawiła się wypowiedź jednej z mieszkanek, której ubezpieczyciel po zezłomowaniu samochodu wystawił rachunek na prawie pół tysiąca złotych. Chociaż bezradni urzędnicy szukają pomocy w ministerstwie i rządzie, wciąż muszą stawić czoła podobnym problemom. Jeszcze gorzej jest z przedsiębiorcami, którzy kupują ciężarówki i nie mogą ich zarejestrować. Wówczas właściciel firmy musi liczyć się z olbrzymimi stratami finansowymi.

Opolski starosta nie wykluczył postępowania odszkodowawczego. Gdy do tego dojdzie, wnioski będą kierowane do Ministerstwa Cyfryzacji.

RadioZET.pl/24wspolnota.pl/MW

Oceń