Stojąc na światłach i rozmawiając przez telefon narażasz się na mandat

12.09.2017 11:57

Krzysztof B. został złapany na gorącym uczynku. Jako kierowca, stojąc na czerwonym świetle przed sygnalizacją świetlną, odebrał telefon. Spodziewał się wiadomości dotyczącej chorego syna. Obok stali funkcjonariusze.

Stojąc na światłach i rozmawiając przez telefon narażasz się na mandat fot. materiały prasowe

Tłumaczył, że zestaw głośnomówiący nie zadziałał, a za sprawą automatycznej skrzyni biegów nie musiał mieć wolnej ręki, by obsługiwać lewarek. Mało tego – był przeświadczony o braku popełnienia wykroczenia. Powołał się na to, że auto stojące na czerwonym świetle nie jest w ruchu. Sąd nie przyznał mu racji, o czym przeczytamy w uzasadnieniu:

"

Z powyższego wprost wynika, że „faktyczne” zatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem i oczekiwanie na zmianę świateł nie jest tożsame z zatrzymaniem pojazdu oznaczającym jego unieruchomienie, a tym samym wyłączenie pojazdu z ruchu, z jazdy. W związku z powyższym w ocenie sądu „faktyczne” zatrzymanie pojazdu w oczekiwaniu na zmianę świateł nie oznacza, iż samochód nie jest w ruchu, podczas jazdy, gdyż nie zostaje unieruchomiony poprzez wyłączenie silnika, zaś po zmianie świateł jazda będzie kontynuowana. Ponadto bezspornym jest przecież, że w trakcie oczekiwania na zmianę świateł kierowca pojazdu jest w dalszym ciągu kierującym pojazdem, a takiego właśnie podmiotu dotyczy zakaz określony w art. 45 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy.

Mając na uwadze powyższe uznać należy, że zatrzymanie samochodu w oczekiwaniu na zmianę świateł w ocenie sądu nie uprawnia do korzystania z telefonu komórkowego, gdyż pojazd jest wtedy również w ruchu w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym. "

Wystarczy również wziąć pod uwagę fakt, że zezwolenie na korzystanie z telefonu komórkowego podczas postoju na czerwonym świetle przyczyniłoby się do powstawania zatorów w ruchu drogowym. A to nie jest nikomu na rękę.

RadioZET/Sygn. akt XI W 5824/16/MS

Zagłosuj

Czy rozmawiasz przez telefon w trakcie jazdy?

Oceń