Studenci stworzyli biodegradowalny samochód

10.08.2017 11:03

Studenci z Holandii stworzyli biodegradowalny samochód, który może zabrać na pokład 4 osoby i poruszać się z prędkością 80 km/h. Ich zdaniem może to być kolejny krok dla branży motoryzacyjnej w kwestii ochrony środowiska.

Studenci stworzyli biodegradowalny samochód fot. materiały prasowe

Lekkie auto elektryczne o nazwie Lina zostało wyprodukowane przez studentów z Eidnhoven University of Technology. Zarówno nadwozie, jak i wnętrze, zbudowano z biodegradowalnych elementów – między innymi z żywicy pochodzącej z buraków cukrowych oraz lnu. Wykorzystane materiały mają być równie wytrzymałe, co włókno szklane.

Ogromnym atutem auta jest jego bardzo niska masa własna – waży zaledwie 310 kilogramów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że pojazd o nazwie Lina nie przeszedł żadnych testów zderzeniowych. Zdaniem Nouda van de Gevela, lidera zespołu studenckiego odpowiedzialnego za stworzenie tego samochodu, wykorzystany do produkcji materiał nie zginałby się jak metal, tylko rozpadał.

Jedynymi elementami niebiodegradowalnymi są felgi, zawieszenie oraz baterie. Twórcy planują testy drogowe jeszcze w tym roku, o ile dostaną zezwolenie od władz.

RadioZET/MS

Oceń