Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Stuttgart pierwszym miastem z całkowitym zakazem wjazdu diesli

03.01.2019 14:08

Stuttgart jest pierwszym miastem w Niemczech, który wprowadził całkowity zakaz wjazdu dla diesli. To efekt działań mający walczyć z zanieczyszczonym powietrzem. Reguła weszła w życie wraz z początkiem 2019 roku.

rura wydechowa fot. Shutterstock

Władze Stuttgartu postanowiły sprawdzić całkowity zakaz wjazdu diesli, który potrwa do 1 kwietnia. Przepis nie obejmuje karetek pogotowia, osób pracujących w systemie zmianowym oraz rzemieślników. W niemieckim mieście nie pojawią się żadne dodatkowe kontrole. Weryfikacja ma odbywać się na podstawie plakietek norm emisyjnych i ogólnych kontroli. Przez pierwszy miesiąc każdy kierowca otrzyma jedynie upomnienie. Od lutego funkcjonariusze zaczną nakładać mandaty karne w wysokości 80 euro.

Stuttgart jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych powietrzem miast w Niemczech. W ubiegłym roku przeciętne stężenie NO2 było prawie dwukrotnie wyższe od dozwolonej normy (40 mikrogramów na metr sześcienny) i wyniosło 72 mikrogramy na metr sześcienny.

Jeżeli zakaz nie poprawi sytuacji w niemieckim mieście, ograniczenia zostaną rozszerzone do pojazdów spełniających normy Euro 5. Ostateczna decyzja ma zapaść latem tego roku.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/dw.com/MW

Oceń