Syrena Nixi, czyli polskie auto elektryczne

15.02.2017 11:57

Świętując 5. urodziny firmy, AK Motor Polska Sp. z o.o. zaprezentowała Syrenę Nixi. Jak twierdzi producent – to owoc prac przedstawionych w Ministerstwie Rozwoju 4 kwietnia 2016 roku.

Syrena Nixi, czyli polskie auto elektryczne

To mały, dwuosobowy samochód przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Naładowanie jego akumulatora do 90% ma trwać zaledwie 15 minut, a maksymalny zasięg określono na ponad 150 kilometrów. Co istotniejsze – ma być tani w eksploatacji. Przejechanie 100 kilometrów ma kosztować 6 zł. Jego wytwarzaniem miałby zająć się zakład produkcyjny na terenie FSO w Warszawie.

ezembed

Niestety producent nie zdradził zbyt wiele szczegółów. Spragnieni samochodów „Made in Poland” muszą uzbroić się w cierpliwość i nacieszyć swoje oczy wizualizacjami. Najistotniejsze jest jednak to, że firma z czasem ma zamiar zaprezentować bardziej praktyczne odmiany, w tym czterodrzwiowy model AK Syrena Derceto E.

ezembed

Przy prężnie rozwijającej się technologii, stworzenie auta spełniającego restrykcyjne normy spalin może być wkrótce łatwiejsze niż kiedykolwiek. W końcu silnik spalinowy wystarczy zastąpić elektrycznym, co wręcz niweluje tak wysoką barierę wejścia na rynek. O tym jak ciężko sprostać restrykcjom przekonały się takie marki jak Volkswagen, Mitsubishi oraz Nissan, które zostały uwikłane w afery spalinowe.

RadioZET/MS

Oceń