Zamknij

System eCall uratował kobietę – pierwszy taki przypadek w Polsce

Redakcja
15.01.2019 15:16
jazda samochodem
fot. Shutterstock

Kobietę, która straciła panowanie nad samochodem marki Mercedes, a po zdarzeniu przez trzy godziny błąkała się po lesie, uratował system powiadamiania eCall – poinformowała we wtorek rzecznik prasowy ostrowskiej policji Małgorzata Łusiak.

Do wypadku doszło we wtorek wczesnym rankiem w Kęszycach w gminie Sieroszewice w Wielkopolsce.

– Kierująca mercedesem kobieta straciła panowanie nad pojazdem, ścięła kilka drzew w lesie, a następnie oddaliła się od pojazdu i błąkała się w środku lasu – powiedziała rzecznik ostrowskiej policji.

O zdarzeniu służby ratunkowe powiadomił o godz. 4.15 system eCall zamontowany w samochodzie kobiety. Na miejsce zdarzenia przyjechali strażacy i policja. Kobietę odnaleziono po trzech godzinach poszukiwań. W akcji wzięło udział łącznie 25 strażaków.

– Kobieta znajdowała się około 1,5 kilometra od miejsca wypadku – wyjaśniła Łusiak.

Jak się okazało, jest to mieszkanka powiatu bydgoskiego, którą przewieziono do ostrowskiego szpitala.

– Pacjentka nadal przebywa na oddziale ratunkowym w naszym szpitalu. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – poinformował rzecznik ostrowskiego szpitala Adam Stangret.

System eCall jest obowiązkowy w samochodach wyprodukowanych po 1 kwietnia 2018 r. Działa w ten sposób, że po każdym uaktywnieniu poduszki powietrznej w samochodzie do służb ratowniczych automatycznie zostaje wysłana informacja o wypadku.

System przekazuje lokalizację samochodu na podstawie sygnału GPS, informuje także o liczbie pasażerów w aucie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/PAP/MW