Szeryf w ciężarówce blokował lewy pas ruchu przed zwężeniem

28.04.2017 13:53

Kierowca auta osobowego jadący po dwupasmowej, jednokierunkowej drodze natrafił na „szeryfa” dyscyplinującego innych uczestników ruchu drogowego.

Szeryf w ciężarówce blokował lewy pas ruchu przed zwężeniem fot. kadr z wideo

Kierujący ciężarówką obserwował w lusterku to, co się dzieje za nim. Widząc nadjeżdżające auto, podjął decyzję o zajechaniu drogi w celu zablokowania lewego pasa ruchu. Wszystko w myśl zasady, że każdy pojazd powinien grzecznie czekać w kolejce, a nie wpychać się „na chama” przed szereg. Takie zachowanie spotkało się z dezaprobatą osoby prowadzącej auto wyposażone w kamerę pokładową, która po chwili zaczęła trąbić na niesfornego kierowcę ciężarówki, co też widać – i słychać – na filmie:

Warto pamiętać, że kodeks ruchu drogowego w tym przypadku przemawia na korzyść kierującego autem wyposażonym z kamerą pokładową. W końcu jazda lewym pasem jest dozwolona w ściśle określonych sytuacjach, czyli w trakcie wykonywania manewru wyprzedzania, wymijania przeszkody, co reguluje artykuł 16.:

"

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.  

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.  

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.  

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.   "

Problem z blokowaniem lewego pasa ruchu jest na tyle poważny, że tym zagadnieniem zajęło się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które pod koniec sierpnia 2016 roku przygotowało projekt zmian regulujący kwestię poruszania się w miejscach, gdzie są zwężenia dróg. Nowe przepisy miałyby wymuszać na kierowcach naprzemienną jazdę, a niestosowanie się do zasady byłoby wykroczeniem karanym mandatem.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Co sądzicie o tej sytuacji?

Oceń