Szokujące wyniki raportu. Tesla mniej przyjazna środowisku od auta spalinowego

09.11.2017 09:45

Raport przeprowadzony Instytut Technologii w Massachusetts sugeruje, że auta elektryczne wcale nie są tak przyjazne środowisku. W ramach badań porównano emisję CO2 kilku różnych modeli.

Szokujące wyniki raportu. Tesla mniej przyjazna środowisku od auta spalinowego fot. materiały prasowe

Pod lupę wzięto m.in. BMW serii 7, Mitsubishi Mirage (odpowiednik europejskiego Spacestara), a także Teslę Model S. Spośród tych trzech modeli najbardziej przyjazny środowisku okazał się japoński samochód, który na każdy przejechany kilometr emituje 192 gramy CO2. Gorzej wypadło bezemisyjne auto elektryczne amerykańskiego producenta z rezultatem 226 g/km, podczas gdy pojazd z Bawarii był daleko w tyle z wynikiem 385 g/km.

Przedstawione dane wydają się być absurdalne. W końcu jak pojazd bezemisyjny może w ogóle emitować CO2, już nie wspominając o takich ilościach. Sęk w tym, że naukowcy wzięli pod uwagę wiele różnych czynników. Przeanalizowali ile niebezpiecznych substancji jest emitowanych do atmosfery podczas procesu produkcji poszczególnych samochodów, a także w wyniku ich utylizacji. Dodatkowo zbadano również jaka część emisji CO2 jest wytwarzana w wyniku napędzania pojazdu, niezależnie od tego, czy wykorzystuje on benzynę, czy energię elektryczną wytwarzaną przez elektrownie.

Naukowcy zaznaczają, że nie mają jakichkolwiek uprzedzeń do samochodów bezemisyjnych. Po prostu starali się podejść jak najrzetelniej do przeprowadzanych badań, analizując jak najwięcej czynników.

Zdaniem Jessiki Trancik z Instytutu Technologii w Massachusetts, auta elektryczne i hybrydowe są lepsze od konwencjonalnych.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Rozważasz zakup auta elektrycznego?

Oceń