Zamknij

Szpitalne parkingi: Co z wysokimi cenami? Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Redakcja
08.11.2018 12:59
parking przy szpitalu
fot. ROBERT ZALEWSKI East News

W ostatnim czasie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poruszył temat wysokich opłat przy szpitalnych parkingach. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na pismo RPO. Resort nie podejmie inicjatywy ustawodawczej. Jednocześnie ministerstwo może zastanowić się nad wprowadzeniem regulacji ograniczającej opłaty parkingowe, ale pod pewnym warunkiem.

Opłaty za postój parkingowy przy szpitalach są wyższe niż cena za parkowanie w centrum miasta, tymczasem dla chorych i ich rodzin liczy się każdy grosz, który muszą przeznaczyć na leki czy terapię. Jednak muszą oni mieć przygotowany osobny budżet na opłaty parkingowe przed szpitalem. W tamtych miejscach rzadko kiedy zostawia się samochód na jedną godzinę, bo załatwianie spraw w przychodni zazwyczaj znacznie się wydłuża. Dlatego stwarza to idealną okazję dla szpitali i prywatnych firm do sporego zarobku.  

Do całej sytuacji odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który napisał pismo do szefa MZ Łukasza Szumowskiego, w którym podkreślił, że wysokie opłaty ograniczają prawa pacjentów do kontaktu z najbliższymi. RPO zaznaczył, że sytuacja pacjentów znacząco różni się od klientów galerii handlowych, którzy w razie niekorzystnych opłat za parkowanie zawsze mogą wybrać inne centrum handlowe. Inaczej to wygląda u pacjentów przychodni lub szpitali.  

Wysokie opłaty przy szpitalnych parkingach: Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Szef MZ Łukasz Szumowski odpowiedział na list Adama Bodnara i przekonywał, że jego zdaniem sytuacja nie wymaga podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmian w ustawie o działalności leczniczej. Minister stwierdził, że temat wykracza poza ramy ustawy o działalności leczniczej.

Jednocześnie Szumowski podkreślił, że ewentualnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie regulacji ograniczającej opłaty parkingowe. Jednak dotyczyłoby to wyłącznie tych terenów, które z tytułem prawnym do nieruchomości należą do placówek leczniczych i zostały przeznaczone na parkingi. Dotyczy to również przypadku, gdy zostały one oddane w dzierżawę przedsiębiorcom.

– Należy jednak wykluczyć ingerencję ustawodawczą tą konkretną ustawą w rozporządzanie prawem własności do nieruchomości przez podmioty inne niż podmioty lecznicze – odpowiedział minister.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/motoryzacja.interia.pl/MW