Szwajcaria wstrzymuje rejestrację Porsche Cayenne. Dlaczego?

21.08.2017 14:04

Szwajcarskie władze wydały czasowy zakaz rejestracji Porsche Cayenne napędzanych jednostkami wysokoprężnymi, wyposażonymi w urządzenia manipulujące pomiarem toksyczności spalin. Dotyczy on egzemplarzy po raz pierwszy rejestrowanych w tym kraju.

Szwajcaria wstrzymuje rejestrację Porsche Cayenne. Dlaczego? fot. materiały prasowe

Powyższa decyzja nie wpłynie jakkolwiek na wcześniej zarejestrowane modele z 3-litrowymi silnikami turbodiesla, rzekomo spełniającymi wyśrubowane normy emisji spalin Euro 6. Pozostałe egzemplarze będą mogły wyjechać na drogi w Szwajcarii dopiero wtedy, sprostają wymaganiom określonym w przepisach.

Włodarze zdecydowali się na taki krok ze względu na konieczność ochrony środowiska. Nie bez znaczenia dla tej sprawy był wydany pod koniec lipca 2017 roku w Niemczech zakaz wstrzymujący możliwość dopuszczenia do ruchu SUV-a Porsche. Tamtejszy rząd ujawnił, że problem dotyczy 22 000 Cayenne sprzedanych w Europie, spośród których 7500 trafiło na lokalny rynek.

Afera spalinowa zaczęła się od Volkswagena. 18 września 2015 roku w USA EPA, czyli Agencja Ochrony Środowiska, oskarżyła markę z Wolfsburga o naruszenie ustawy o czystym powietrzu. Wkrótce okazało się, że problem jest większy i dotyczy nie tylko niemieckiego producenta samochodów.

W kwietniu 2016 roku wyszło na jaw, że Mitsubishi przez 25 lat oszukiwało swoich klientów. Natychmiast wszczęto śledztwo, a akcje marki szybko straciły na wartości. Wkrótce także Nissan został oficjalnie pozwany w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi wyników spalań.

Oskarżeni zostali również inni producenci, w tym m.in. Fiat oraz Renault.

RadioZET/MS

Oceń