Zamknij

Szybka kradzież auta przy pomocy urządzenia wzmacniającego sygnał

Redakcja
24.10.2017 11:51
Szybka kradzież auta przy pomocy urządzenia wzmacniającego sygnał
fot. kadr z wideo

Złodzieje wykorzystują luki w systemach bezkluczykowych, dzięki czemu mogą z ogromną łatwością kraść pojazdy. Proces przywłaszczania cudzej własności trwa zaledwie kilka minut.

Systemy bezkluczykowe to bardzo wygodne rozwiązanie dla przeciętnego użytkownika samochodu. Wystarczy trzymać kluczyki w kieszeni lub torebce i po zbliżeniu się do pojazdu można go swobodnie otworzyć, a w większości przypadków – również uruchomić w nim silnik.

Problem jednak polega na tym, że wspomniane rozwiązanie jest pewnego rodzaju furtką dla złodziei samochodów. W tym konkretnym przypadku wygoda i bezpieczeństwo są elementami rozłącznymi, co też w marcu 2016 roku udowodnili specjaliści z ADAC.

Eksperci na potrzeby testów samodzielnie stworzyli urządzenie wzmacniające sygnał radiowy, którego zasięg wynosił kilkaset metrów. Po włączeniu przyrządu byli oni w stanie otworzyć drzwi i uruchomić silnik, pomimo że oryginalne kluczyki nie znajdowały się w pobliżu. To oznacza, że wykorzystanie nieskomplikowanego sprzętu pozwala na bardzo łatwą kradzież nowoczesnych aut. Nie trzeba stosować metod „jaskiniowca” rozbijając szyby, ani męczyć się z zaryglowanymi zamkami w drzwiach.

Nie ma wątpliwości, że złodzieje coraz chętniej wykorzystują tę metodę. W sieci co chwilę pojawiają się filmy, na których widać w jak z ogromną łatwością przestępcy kradną pojazdy wyposażone w bezkluczykowe systemy:

RadioZET/MS

Zagłosuj

Masz w swoim aucie system bezkluczykowy?

Liczba głosów: