Szykują się podwyżki za OC

30.03.2018 15:44

Towarzystwa ubezpieczeniowe poinformowały o podniesieniu składek za OC. Wszystko za sprawą wyroków Sądu Najwyższego w sprawie rodzin poszkodowanych w wypadkach drogowych, które ubiegają się o zadośćuczynienie. Wkrótce rodziny osób, które zostały ciężko doświadczone przez los, będą mogły ubiegać się o spore odszkodowanie, co odbije się na opłatach za OC.

AC i OC fot. Piotr Kamionka REPORTER

Przede wszystkim przepis będzie dotyczył poszkodowanych, którzy znajdują się w stanie wegetatywnym, wymagających stałej opieki. W tej kwestii nie ma wyjątku, czy dana osoba spowodowała wypadek, czy jest jego ofiarą. Wówczas rodziny osoby poszkodowanej mogą liczyć na spore zadośćuczynienie.

— Cieszę się z trzech tożsamych uchwał Sądu Najwyższego. Oznacza to, że po raz kolejny udało się zapewnić przewidywalność uprawnień poszkodowanych. Nastąpi też ujednolicenie linii orzeczniczej sądów w tym zakresie. Dzięki temu rodzinom poszkodowanych, tak ciężko doświadczonym przez los, będzie łatwiej uzyskać zadośćuczynienie — powiedziała w komunikacie Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow.

Dochodzi do wielu przypadków, gdzie np. jeden z rodziców ulega wypadkowi, po którym nie może pracować ani wychowywać dzieci. Wkrótce będzie można zdecydowanie łatwiej ubiegać się o odszkodowanie, które oprócz ubezpieczeń komunikacyjnych obejmuje również odszkodowanie za błąd medyczny.

Firmy ubezpieczeniowe ostrzegają, że chodzi tu o kwoty sięgające do kilkudziesięciu złotych na osobę. Głos w sprawie zabrała Komisja Nadzoru Finansowego, która przestrzega, że rynek nie jest gotowy na wypłacanie tak wysokich odszkodowań. Taka sytuacja może sprawić, że wielu przedsiębiorstwom z branży ubezpieczeniowej może grozić niewypłacalność.

Wkrótce właściciele pojazdów mogą liczyć się z podwyżką za obowiązkowe OC nawet o 25%. Najbardziej mogą je odczuć ci, którzy nie mają zniżek albo mają zwyżki i płacą 2000 zł. Wtedy korekta może wynieść od 300 do 500 zł.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Rosną ceny ubezpieczeń. Jak uniknąć wysokich opłat? Poznaj sprawdzone sposoby!

Kary za brak OC jeszcze wyższe w 2018 roku

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW

Oceń