Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

TOP 6 usterek. Sprawdź, zanim ruszysz w zimową podróż!

20.12.2017 16:54
xxx zet

Pojawiły się pierwsze przymrozki, za chwilę rozpocznie się kalendarzowa zima. Zbliża się czas, gdzie mróz sprawdzi techniczny stan naszego samochodu. W przypadku defektu, naprawa może okazać się naprawdę droga. Poznaj najczęstsze awarie, które mogą cię spotkać zimą.

TOP 6 usterek. Sprawdź, zanim ruszysz w zimową podróż! fot. FOT. FRANCISZEK MAZUR / AGENCJA GAZETA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Rozerwane wycieraczki

Pod żadnym pozorem nie włączaj wycieraczek, kiedy są przymarznięte. Nie próbuj odrywać ich na siłę od szyby w trakcie odśnieżania. Najlepiej użyj odmrażacza w płynie.

Akumulator

Zmora wszystkich kierowców. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w czasie mrozów i całej zimy, pobór prądu rośnie. Najwięcej traci się go na podgrzewaniu foteli i szyb. Przy temperaturze – 10 stopni Celsjusza, traci on już ok. 30% pojemności. Najbardziej daje mu się we znaki jazda na krótkich odcinkach, gdzie bateria stale jest niedoładowana. W taki sposób dobra bateria może się rozładować nawet po kilku tygodniach ujemnych temperatur. Jak zareagować? Najprościej, to co jakiś czas doładować ją do pełna.

Zamarznięte paliwo

Bardziej chodzi tu o filtr paliwa, który jest zapychany przez parafinę. Najczęściej z tym kłopotem borykają się diesle, kiedy w baku nalane jest nieodpowiednie paliwo. Ci, co mało jeżdżą muszą mieć na uwadze, że do paliwa, które tankowaliśmy latem lub wczesną jesienią, należy dotankować paliwa zimowego. Dodatkowo możemy dodać do niego depresatory, które zapobiegną łączeniu się kryształkom parafiny. Jednocześnie trzeba pamiętać o używaniu dodatków znanych marek, ponieważ paliwo o złych parametrach negatywnie wpływa na najnowsze diesle.

Smog truje Polskę: Sprawdź listę chorób, które może powodować

Rozerwane uszczelki

Kiedy przymarzną nam drzwi i nie będziemy mogli dostać się do naszego samochodu, za nic w świecie nie używajmy siły. Inaczej możemy uszkodzić klamkę lub doprowadzić do rozerwania uszczelek. Aby tego uniknąć, na początku ręką obstukaj ramki drzwi. Spowoduje to skruszenie lodu. Wówczas w szczeliny użyj odmrażacza do szyb. Dzięki temu uratujesz swoje uszczelki.

Amortyzatory i pokrywy bagażnika

W wakacje działały bez zarzutu, a zimą nie utrzymują klapy? To nic nowego. Przy niższych temperaturach spada dźwig amortyzatorów gazowych. Jednak tutaj pomoże jedynie wymiana albo czekanie na cieplejsze dni.

Pasek klinowy

Kiedy po uruchomieniu silnika rozbrzmiewa okropne piszczenie, a wraz z wyższymi obrotami hałas narasta, by po kilku minutach ustać – to znak, że pasek jest zbyt luźny lub zużyty. Pisk najczęściej pojawia się zimą, kiedy używamy wielu odbiorników naraz, czyli m.in.: świateł, radia, czy ogrzewamy szyby i lusterka).

RadioZET.pl/mw

Oceń
Tagi