Zamknij

Tajemnice tablic rejestracyjnych. Ile kosztuje rejestracja pojazdu?

Redakcja
20.03.2018 09:55
tablice rejestracyjne
fot. Stefan Maszewski East News

Oprócz tradycyjnych tablic rejestracyjnych mamy m.in. tablice zabytkowe i dyplomatyczne. Jednak różnią się one kolorem tła i czcionką. Sprawdź, jak je rozpoznać i jaki jest koszt rejestracji danego rodzaju w Polsce.

Tablice rejestracyjne: Jakie są różnice?

Tradycyjna tablica rejestracyjna zawiera czarny zapis na białym tle. Jednak w Polsce możemy spotkać kilka innych rodzajów tablic. Kierowcy mogą zdecydować się na indywidualne tablice rejestracyjne. Te nie różnią się zbytnio od standardowych rejestracji — również tutaj mamy czarne napisy na białym tle. Zmiany następują przy numerze samochodu, w którym indywidualny wyróżnik wybiera sam zmotoryzowany np. KOZAK albo MYSZA.

Wielu kierujących pojazdami spotkało się na drodze z autem, które było wyposażone w czerwone numery rejestracyjne. To tzw. tablice tymczasowe, których używa się do samochodów przeznaczonych do jazdy próbnej i badań homologacyjnych. Właściciele starych pojazdów jeżdżą na tablicach zabytkowych, w których umieszczona jest czarna czcionka na żółtym tle. Oprócz tego znajdziemy na nich specjalny symbol potwierdzający, że jest to zabytkowe auto.

Ostatnią z tablic są tablice dyplomatyczne. Każdy pojazd służb dyplomatycznych ma niebieskie tło rejestracji z białą czcionką.

Standardowe tablice - poszczególne elementy
fot. materiały prasowe

Tablice rejestracyjne: Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu?

Za rejestrację auta można zapłacić od 30 do nawet 1000 zł. Najtaniej zapłacą właściciele tablic tymczasowych (30 zł), z kolei najdrożej ci, którzy zdecydują się na indywidualną rejestrację (1000 zł). Koszt rejestracji zabytkowej to 100 zł, a standardowej 80 zł. Jednak w cenie rejestracji pojazdu znajdują się różne opłaty. Chcąc zarejestrować pojazd, nie zapłacimy jedynie za samą tablicę. Decydując się na rejestrację auta, musimy wziąć pod uwagę inne koszty, takie jak: znaki legalizacyjne, nalepkę kontrolną, dowód rejestracyjny, opłaty ewidencyjne czy samą tablicę, co podniesie łączną sumę kosztów.

Na szczęście poszczególne elementy mają praktycznie taką samą cenę we wszystkich rodzajach tablic: za znaki legalizacyjne trzeba zapłacić 12,5 zł, za kontrolną nalepkę 18,5 zł, opłaty ewidencyjne to koszt zaledwie 2 zł. Natomiast za dowód rejestracyjny będziemy musieli zapłacić 54 zł. Wyjątkiem są tu tablice tymczasowe, których koszt dowodu wynosi 13,5 zł.

Opłaty związane z rejestracją pojazdu
fot. materiały prasowe

W Polsce nieprzerwanie od 2013 roku obserwujemy wzrost rejestrowanych samochodów. Pięć lat temu ich liczba wyniosła ponad 1 300 000, a w 2016 wzrosła do 1 800 000.

Jak zmienia się liczba zarejestrowanych pojazdów
fot. materiały prasowe

RadioZET.pl/rankomat.pl/MW