Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tak polscy egzaminatorzy zarabiają na egzaminach na prawo jazdy. NIK ujawnia raport

14.01.2019 15:37

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym ujawniła, ile procent dochodów egzaminatorów pochodzi z egzaminów na prawo jazdy. Okazuje się, że głównym źródłem utrzymania takich osób są wpływy z opłat egzaminacyjnych.

prawo jazdy fot. PAWEL LACHETA POLSKA PRESS East News

Egzamin na prawo jazdy w Polsce zdaje średnio 35 proc. podchodzących do niego kursantów. Patrząc na wyniki innych europejskich państw, nasz kraj wypada słabo. Dla przykładu: w Wielkiej Brytanii uprawnienia do kierowania pojazdami zdobywa średnio 47 proc. zdających, a w Niemczech aż 70 proc.

Wielokrotnie dochodzi do sytuacji, że od kandydata na prawo jazdy bardziej wymaga się przestrzegania przepisów bez względu na wszystko niż zwracania uwagi na poważne błędy. Jednak każdy niezdany egzamin jest „na rękę” Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego, których głównym źródłem utrzymania są wpływy z opłat egzaminacyjnych. NIK przedstawił raport, z którego wynika, że aż 88 proc. dochodów pochodzi z egzaminów, a 70 proc. z nich to egzaminy poprawkowe.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili specjalny projekt ustawy, dzięki któremu to wojewoda ma finansować WORD-y, a wynagrodzenia dla egzaminatorów mają być określone z góry i niezależne od liczby egzaminów poprawkowych. Rozwiązanie trafiło do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Na tę chwilę nie wiadomo, kiedy zmiany wejdą w życie.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że projekt zmian jest już gotowy i w tym momencie trwają konsultacje z przedstawicielami strony społecznej m.in. z egzaminatorami i reprezentantami środowiska instruktorów nauki jazdy. Jak podaje portal auto-swiat.pl, kolejne decyzje w tym kierunku mają zostać podjęte jeszcze w tym roku.

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż QUIZ!

Quiz. Egzamin na prawo jazdy fot. Archiwum RadioZET.pl

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń