Zamknij

Taryfikator mandatów 2019: Ile zapłacisz za wykroczenia? [NOWY PROGRAM]

Redakcja
13.12.2018 11:33
policjant wypisujący mandat
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER

Opublikowano nowy taryfikator mandatów na 2019 rok. Chociaż nie znajdziemy w nim żadnych rewolucji, warto przyjrzeć się, ile zapłacimy za np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

Nie każdy o tym wie, ale za zbyt wolną jazdę możemy zostać ukarani. Taryfikator przewiduje mandat od 50 do 200 zł i definiuje to jako „jazdę z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym”.  Jeśli policjant się uprze, to może pod ten paragraf podciągnąć zachowanie kierowców, którzy za późno dostrzegają wolne miejsce parkingowe i cofają, żeby wjechać przodem. Przez taki manewr blokują na krótko inne pojazdy, które są za nim.

Jeśli chodzi o wyprzedzanie na przejściu dla pieszych albo bezpośrednio przed nim, to kara za to wykroczenie wynosi 200 zł mandatu bez możliwości negocjacji. Tyle samo zapłaci kierowca, który w trakcie prowadzenia samochodu rozmawia przez telefon komórkowy.

Warto przypomnieć, że surowo karane jest też zlekceważenie przepisu zakazującego wjeżdżania na skrzyżowanie w przypadku, kiedy na nim albo za nim nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy. W takiej sytuacji nasze konto może się uszczuplić o 300 zł.

Dwa razy mniej zapłacimy za przewożenie dziecka bez fotelika. Z kolei za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa zostaniemy ukarani karą 100 zł.

Jeśli wymusimy pierwszeństwo przejazdu, mundurowi nałożą na nas mandat w wysokości 300 zł. Taka sama kwota obowiązuje w przypadku objeżdżania zapór na przejeździe kolejowym i wyprzedzania na skrzyżowaniu. Natomiast, kiedy nie ustąpimy pierwszeństwa pieszym na pasach, nasz portfel będzie szczuplejszy o 350 zł.

Zmiany w taryfikatorze mandatów: Parkowanie

Za „zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu” obowiązuje mandat w wysokości od 100 do 300 zł.

Kwotę 100 zł można zapłacić za naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku, naruszenie zakazu postoju w miejscach utrudniających wjazd lub wyjazd oraz za naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu na jezdni jak najbliżej jej krawędzi i równolegle do niej.

Zmiany w taryfikatorze mandatów: Ciekawostki

Za dodatkowe ozdabianie naszych tablic rejestracyjnych możemy zostać ukarani 50-złotowym mandatem. Taką samą kwotę możemy zapłacić za przewożenie zwierząt „płochliwych”. Tylko jak mundurowi zdefiniują ową płochliwość? Tego nie wiadomo. Oprócz tego warto ostrzec rowerzystów, którzy w razie przyłapania na jeździe bez trzymanki lub z nogami spuszczonymi z pedałów również będą musieli uiścić opłatę w wysokości 50 zł.

Z kolei za wyrzucanie śmieci z samochodu możemy dostać mandat od 50 do 200 zł.

Najwyższą kwotą w taryfikatorze pozostanie kara 500 zł. Możemy ją otrzymać za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51 km/h i więcej oraz za omijanie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/motoryzacja.interia.pl/MW