Zamknij

Taryfikator mandatów dla rowerzystów

Redakcja
23.07.2018 11:04
rowerzyści
fot. Shutterstock

Kierowcy samochodów i rowerzyści nie przepadają za sobą. Głównym powodem jest to, że ci pierwsi mają tych drugich za bezkarnych. W rzeczywistości jest inaczej. Fani jednośladów również mogą być karani mandatami.

Jazda poza ścieżką rowerową

Prawo mówi, że rowerzysta powinien poruszać się drogą rowerową albo pasem ruchu przeznaczonym dla rowerów. W przypadku świadomego lekceważenia ścieżki rowerowej policja może nałożyć na nas mandat w wysokości 50 zł.

Nieustąpienie pieszemu

Często na drogach rowerowych dopuszcza się jednocześnie ruchu dla pieszych (znak C-13 i C-16). Jeśli widzimy niebieski znak przedzielony niebieską linią, to ruch przechodniów i rowerzystów może odbywać się całą szerokością. Wówczas rowerzysta musi ustąpić pieszym. W przypadku przedzielenia kreską pionową wskazuje ona, po której stronie ciągu powinni poruszać się rowerzyści, a po której piesi. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym można zapłacić 50 zł.

Podczepianie się samochodu

Jeśli jadąc rowerem, złapiemy się jadącego pojazdu i zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku, będziemy musieli zapłacić karę do 100 zł.

Jazda nieodpowiednim rowerem elektrycznym

Coraz powszechniejszym środkiem transportu są rowery napędzane w silnik elektryczny. Przepisy opisują je jako pojazdy, które rozwijają prędkość do 25 km/h. Jednak w internecie jest mnóstwo ofert, które umożliwiają zakup roweru elektrycznego, którym można jechać do 45 km/h. Za poruszanie się takim jednośladem po drodze rowerowej możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł.

Jazda obok siebie

Chociaż jazda rowerami obok siebie jest zgodna z przepisami, nie oznacza to, że możemy tak postępować w każdej sytuacji. Warunkiem takiej jazdy jest to, że w jej trakcie nie utrudniamy ruchu innym pojazdom i nie zagrażamy bezpieczeństwu. Za stworzenie zagrożenia na drodze możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 200 zł.

Stanie na śluzie rowerowej

Śluza rowerowa to nic innego, jak obszar przed sygnalizatorem, który wizualnie oddziela pas dla rowerzystów od reszty drogi. Kiedy zapali się zielone światło, a rowerzysta zwleka z ruszeniem, policja może nałożyć mandat w wysokości 50 zł.

Jazda bez trzymanki

Chyba każdy, kto w dzieciństwie opanował jazdę na dwóch kółkach, przynajmniej raz jechał na rowerze bez trzymanki. Zgodnie z przepisami w trakcie jazdy na jednośladzie należy trzymać nogi na pedałach i chociaż jedną rękę na kierownicy. Za jazdę bez trzymanki możemy zostać ukarani 50-złotowym mandatem.

Jazda po chodniku

Za jazdę po obszarze przeznaczonym wyłącznie dla pieszych obowiązuje mandat do 50 zł.

Podwożenie pasażera na ramie

Za jazdę z dzieckiem poniżej 7. roku życia na ramie możemy zostać ukarani. Gdy zostaniemy przyłapani przez mundurowego, może on wypisać mandat w wysokości 50 zł.

Brak wyposażenia

Do obowiązkowego wyposażenia roweru zaliczamy: białe albo żółte światło przednie, czerwone światło tylne, co najmniej jeden sprawny hamulec i dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy. Za brak jakiegokolwiek elementu możemy zostać ukarani mandatem od 50 do 200 zł.

Zakrywanie tablic rejestracyjnych

Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, często decydujemy się zabrać ze sobą rower. Jednak zanim wyruszymy na przejażdżkę w wymarzonym miejscu, trzeba przetransportować nasz jednoślad. Najczęściej na bagażniku montujemy go do haka holowniczego lub do klapy bagażnika. Wówczas narażamy się na zasłonięcie tablicy rejestracyjnej. W takiej sytuacji możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW