Zamknij

Testy Euro NCAP: Volvo XC40 i Ford Focus najbezpieczniejszymi samochodami [FOTO]

Redakcja
20.07.2018 12:51
testy zderzeniowe Euro NCAP
fot. Euro NCAP

Volvo XC40 i Ford Focus przeszły testy zderzeniowe Euro NCAP śpiewająco. Oba modele otrzymały maksymalną notę pięciu gwiazdek.

W kategorii ochrony osób dorosłych świetnie spisało się Volvo. Model XC40 w badaniach uzyskał 97 proc., co w ostatnich trzech latach udało się jedynie pięciu pojazdom. W momencie zderzenia z barierą odkształcalną i przy zderzeniu całą szerokością zarówno kierowca, jak i pasażer są całkowicie bezpieczni. Tak samo było w przypadku uderzeń w bok auta czy w tył.

Natomiast za ochronę dzieci Volvo otrzymało 87 proc., a za ochronę pieszych 71 proc. Jedynym zagrożeniem pozostaje okolica dolnych słupków przednich oraz odcinek maski nad reflektorami.

Jeśli chodzi o Forda Focusa, to ten samochód za ochronę dorosłych pasażerów otrzymał 85 proc. Zagrożenie życia kierowcy i pasażera nie wystąpiło przy crash teście z odkształcalną barierą, a także w przy uderzeniach bocznych i całą szerokością przodu. Wyjątkiem było uderzenie w tył auta, gdzie u pasażera wystąpiło niewielkie zagrożenie kręgosłupa szyjnego.

Za bezpieczeństwo u dzieci Focus otrzymał 87 proc., a za bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów 72 proc. Układ autonomicznego hamowania oceniono wysoko. System wykrywał pieszych i rowerzystów za dnia i przy niewielkim oświetleniu. Układy wspomagające kierownicę otrzymały 75 proc.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW