Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Toyota na pierwszym miejscu rankingu japońskich marek 10. rok z rzędu

15.02.2018 12:36

Toyota już 10 lat z rzędu utrzymuje się na pierwszym miejscu rankingu najcenniejszych japońskich marek sporządzanego przez tokijską firmę doradczą Interbrand Japan — podała w środę agencja Kyodo. Na liście znalazły się również Honda, Nissan, Subaru, Canon i Sony.

Toyota na pierwszym miejscu rankingu japońskich marek 10. rok z rzędu fot. Toyota

Mimo słabszej światowej sprzedaży w porównaniu z Volkswagenem i sojuszem Renault-Nissan-Mitsubishi Toyota utrzymuje się w czołówce największych producentów samochodów. W 2017 roku do klientów końcowych dostarczono 10,35 mln pojazdów tej marki. W minionym roku Toyota była najpopularniejszą marką wśród Polaków na podstawie danych o rejestracji nowych aut przez klientów indywidualnych.

Poza Toyotą w rankingu japońskiego oddziału Interbrandu znalazły się trzy inne firmy motoryzacyjne. Honda i Nissan uplasowały się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu. Dziewiąte miejsce zajęło Subaru, które podobnie jak Nissan poprawiło swoją pozycję względem ubiegłego roku pomimo zamieszania w aferę fabrykacyjną i ujawnionego przez inspekcje rządowe wieloletniego przekłamywania wyników wewnętrznych kontroli jakości. Do poprawy pozycji Subaru miało się przyczynić ujednolicenie nazwy firmy (dawniej Fuji Heavy Industries) z produkowanymi przez nią pojazdami. Ranking obejmuje również takie światowej sławy japońskie marki jak Canon, Sony i mniej znana w Polsce Uniqlo.

Firma doradcza Interbrand publikuje doroczne rankingi światowych marek od 2009 roku. Pozycja w nich zależy od wartości pieniężnej marki obliczanej na podstawie takich czynników jak jej wpływ na wybory konsumentów oraz wyniki finansowe powiązanych z nią produktów i usług.

RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń
Tagi