Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Toyota na pierwszym miejscu rankingu japońskich marek 10. rok z rzędu

15.02.2018 12:36
xxx zet

Toyota już 10 lat z rzędu utrzymuje się na pierwszym miejscu rankingu najcenniejszych japońskich marek sporządzanego przez tokijską firmę doradczą Interbrand Japan — podała w środę agencja Kyodo. Na liście znalazły się również Honda, Nissan, Subaru, Canon i Sony.

Toyota na pierwszym miejscu rankingu japońskich marek 10. rok z rzędu fot. Toyota

Mimo słabszej światowej sprzedaży w porównaniu z Volkswagenem i sojuszem Renault-Nissan-Mitsubishi Toyota utrzymuje się w czołówce największych producentów samochodów. W 2017 roku do klientów końcowych dostarczono 10,35 mln pojazdów tej marki. W minionym roku Toyota była najpopularniejszą marką wśród Polaków na podstawie danych o rejestracji nowych aut przez klientów indywidualnych.

Poza Toyotą w rankingu japońskiego oddziału Interbrandu znalazły się trzy inne firmy motoryzacyjne. Honda i Nissan uplasowały się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu. Dziewiąte miejsce zajęło Subaru, które podobnie jak Nissan poprawiło swoją pozycję względem ubiegłego roku pomimo zamieszania w aferę fabrykacyjną i ujawnionego przez inspekcje rządowe wieloletniego przekłamywania wyników wewnętrznych kontroli jakości. Do poprawy pozycji Subaru miało się przyczynić ujednolicenie nazwy firmy (dawniej Fuji Heavy Industries) z produkowanymi przez nią pojazdami. Ranking obejmuje również takie światowej sławy japońskie marki jak Canon, Sony i mniej znana w Polsce Uniqlo.

Firma doradcza Interbrand publikuje doroczne rankingi światowych marek od 2009 roku. Pozycja w nich zależy od wartości pieniężnej marki obliczanej na podstawie takich czynników jak jej wpływ na wybory konsumentów oraz wyniki finansowe powiązanych z nią produktów i usług.

RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń
Tagi