Toyota rezygnuje z diesli w Europie

09.03.2018 10:49

Johan van Zyl poinformował, że Toyota wycofuje się ze sprzedaży wysokoprężnych silników na Starym Kontynencie. Prezes europejskiego oddziału koncernu oznajmił, że diesle znikną z cenników do końca tego roku.

Toyota hybrydowa fot. Toyota Facebook

Kto by pomyślał, że najwięksi producenci motoryzacyjni na świecie będą decydować się na taki krok? Jeszcze w 2017 roku auta z jednostką diesla stanowiły ponad 40% łącznej liczby rejestracji, co dało najlepszy wynik od prawie 15 lat. W tej chwili wysokoprężne silniki tracą, a ich sprzedaż mocno spadła.

Van Zyl ujawnił, że w ciągu najbliższych lat diesle pozostaną jedynie w pojazdach terenowych i tych o charakterze użytkowym np. Toyota Land Cruiser, ProAce czy Hilux.

Nowa reklama Toyoty podbija sieć [WIDEO]

Wszystko za sprawą napędów hybrydowych i elektrycznych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Według danych aż 25 z 26 rynków w Europie odnotowało spadek samochodów napędzanych olejem napędowym. Najgorzej sytuacja wygląda we Włoszech, w Portugalii, Grecji, Hiszpanii czy Luksemburgu.

Największy spadek w Norwegii

Jednak najbardziej odczuli to w Norwegii. Jeszcze siedem lat temu na cztery auta zarejestrowane aż trzy były wyposażone w diesle. Wszystko za sprawą tamtejszego rządu, który postanowił bardziej skupić się na samochodach napędzanych alternatywnymi paliwami. Udział silników wysokoprężnych spadł tam do 23%.

RadioZET.pl/motofakty.pl/MW

Oceń