Tragiczne pierwsze dni jesieni na drogach. Policja apeluje o więcej wyobraźni

25.09.2017 14:27

23 września 2017 roku na terenie samego województwa łódzkiego w wypadkach zginęły 4 osoby. Dlatego policjanci przypominają o niesprzyjających warunkach atmosferycznych, apelując o zachowanie ostrożności na drogach.

Tragiczne pierwsze dni jesieni na drogach. Policja apeluje o więcej wyobraźni fot. policja.pl

Z danych zebranych przez funkcjonariuszy wynika, że jesień jest najniebezpieczniejszym okresem dla wszystkich uczestników dróg. Właśnie o tej porze roku dochodzi do największej liczby wypadków. Czynnikami są intensywne opady deszczu, mgła, wcześniej zapadający zmrok, czy mokra i śliska nawierzchnia. Utrudnienia sprawiają także leżące na jezdni liście, czy poranne przymrozki.

Dlatego też każdy kierowca powinien zachowywać większą ostrożność. Istotne jest również zadbanie o odpowiedni stan techniczny samochodu – warto sprawdzić ogumienie i oświetlenie pojazdu. Pamiętajmy, by w warunkach zmniejszonej przejrzystości włączać światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 metrów, należny włączyć światła przeciwmgielne.

Mundurowi apelują o zmianę techniki jazdy:

"

Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. "

Szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są piesi i rowerzyści. Wielokrotnie dochodzi do wypadków z ich udziałem, w szczególności po zmroku, gdy są oni słabo oświetleni. Dlatego należy wziąć sobie do serca konieczność noszenia elementów odblaskowych w momencie, gdy piechotą poruszamy się po drodze poza obszarem zabudowanym.

RadioZET/policja.pl/MS

Zagłosuj

Czy zawsze stosujesz się do ograniczeń prędkości?

Oceń