Zamknij

Trzy województwa pozbawione ośrodków do doskonalenia jazdy

Redakcja
22.03.2018 15:50
samochód w trakcie szkolenia
fot. policja

Jak się okazuje, kilka województw nie jest gotowych na zmiany z powodu braku odpowiednich ośrodków. Poprzez brak obiektów może dojść do paraliżu. Największe problemy są w trzech województwach: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim, w których nie ma ani jednego specjalnego obiektu.

W Polsce wymaga się, aby na każde z 16 województw przypadał chociaż jeden ośrodek. Chociaż na chwilę obecną mamy ich 32, głównym problemem jest ich lokalizacja. Najwięcej mamy ich na południu: Kraków, Legnica, Jaworzno, Krosno itd. Swoje ośrodki ma także Poznań, Sieradz i oczywiście Warszawa. Jednak im bardziej na północ, tym gorzej.

Dla przykładu osoby ze Szczecina, które zdobędą uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B, będą musiały przejechać ponad 200 km na szkolenie, które jest obowiązkowe. Z kolei szczęśliwi posiadacze prawa jazdy z Białegostoku musieliby jechać aż do Warszawy.

Brak ośrodków do szkoleń: Może dojść do paraliżu

Jednak dopóki nie dojdzie do uruchomienia najnowszej wersji CEPiK-u, niemożliwe będzie dostosowanie się do najnowszych przepisów. Kiedy Ministerstwo Cyfryzacji porozumie się z resortem infrastruktury, na trzy miesiące przed wprowadzeniem zmian wystosowany zostanie oficjalny komunikat. Kłopot w tym, że takich ośrodków nie stawia się w pół roku czy nawet rok. Pojawienie się powiadomienia może doprowadzić do paraliżu. Nie tylko brakuje chętnych do wdrożenia inwestycji, sporym problemem są także ogromne koszty wejścia.

Ośrodki, które już funkcjonują w Polsce, są opłacalne. Świadczą o tym wydarzenia, które odbywają się np. w Modlinie, gdzie w ubiegłym roku odbył się Rajd Barbórka. Z kolei obiekt w Jastrzębiu przygotowuje treningi driftu.

Nie ulega wątpliwości, że jest zapotrzebowanie na ośrodki do szkolenia kierowców. Wszystkie istniejące są oblegane przez klientów, ale co się stanie, gdy rząd finalnie ogłosi start systemu CEPiK? Miesięcznie w jednym ośrodku trzeba będzie przeszkolić ponad… dwa tysiące osób.

RadioZET.pl/MW