Turbodiesle niespełniające norm będą musiały zostać wyrejestrowane

27.07.2017 12:58

W Niemczech samochody z grupy Volkswagena zostaną wyrejestrowane w przypadku, gdy właściciele odmówią przeprowadzenia naprawy silników. Dotyczy to wadliwych jednostek niespełniających norm emisji spalin.

Turbodiesle niespełniające norm będą musiały zostać wyrejestrowane fot. materiały prasowe

Jak wynika z licznych raportów, wielu właścicieli sprzeciwia się naprawom turbodiesli, polegającym najczęściej na zmianie oprogramowania. Wynika to ze strachu przed utratą mocy i zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwo. Zdaniem niemieckiego magazynu Focus, w przypadku odmowy użytkowników wadliwych egzemplarzy Volkswagena, Audi, Skody i Seata, ich auta zostaną przymusowo wyrejestrowane z początkiem sierpnia 2017 roku. Podstawą są dokumenty sygnowane przez niemiecki urząd KBA.

Można w nich przeczytać również o tym, że wszelkie koszty poniesione w wyniku wyrejestrowania będą musieli ponieść właściciele pojazdów. Skala problemu jest dość poważna – mowa bowiem o 1,8 milionach samochodów na samym niemieckim rynku. Na całym świecie z powodu oprogramowania manipulującego wynikami emisji spalin do serwisów wezwanych zostało około 11 milionów aut.

Wszystko zaczęło się 18 września 2015 roku w USA. Właśnie wtedy EPA, czyli Agencja Ochrony Środowiska, oskarżyła VW o naruszenie ustawy o czystym powietrzu.

RadioZET/MS

Oceń