Tymczasowe oznakowanie podczas remontów: Na co muszą przygotować się kierowcy?
11.09.2018 10:11Odpowiednie oznakowanie dróg w czasie remontu pomaga zarówno kierowcom, jak i budowlańcom. W związku z tym eksperci zastanawiają się, jakie nowe rodzaje znaków mogą pojawić się przy drodze, aby jeszcze mniej utrudnić ruch. Czego możemy spodziewać się podczas jazdy?

Tymczasowa organizacja ruchu
W trakcie remontu dróg istotnym elementem jest stworzenie tymczasowej organizacji ruchu. Projekt zakłada wprowadzenie ograniczenia ruchu, nowego oznakowania i zabezpieczenia miejsc, w których obecnie trwają remonty.
Znaki pionowe i poziome
Kiedy powstała tymczasowa organizacja ruchu, zmotoryzowani muszą uważnie patrzeć na znaki. Oznaczenie pionowe najczęściej ostrzega nas przed prowadzonymi robotami, nakazuje zachowania szczególnej ostrożności i ograniczenia prędkości. Kierowcy muszą być wyczuleni na specjalne oznakowanie, które poinformuje nas o objazdach czy zamkniętych ulicach. Ponadto na alternatywnych trasach powinny znaleźć się dodatkowe znaki informujące nas o przebiegu trasy objazdowej.
Warto zaznaczyć, że nie zawsze na takich drogach da się umieścić znaki w widocznym miejscu. W takich sytuacjach bardzo częstym zabiegiem jest zastosowanie taśmy ze stali nierdzewnej, która pozwala zamontować oznaczenie na innych konstrukcjach np. na słupach.
Z kolei znaki poziome występują pod postacią linii przerywanych, pojedynczych, podwójnych i ciągłych oraz strzałek, ale też innych symboli. W czasie tymczasowej organizacji ruchu obowiązuje żółte oznaczenie.
Taśmy ostrzegawcze
Przy remontach dróg wykorzystuje się je do wygradzania odcinków wyłączonych z ruchu pieszych albo do wygradzania wykopów o głębokości do 0,5 m. Nie stosuje się ich przy wygradzaniu w poprzek jezdni.
Zapory drogowe
Podstawowa metoda odgradzania miejsc prowadzonych robót. Ich minimalna długość to 75 cm, a ustawiane są wzdłuż albo w poprzek drogi. Mają charakterystyczne białe i czerwone pasy, które powinny być pokryte materiałem odblaskowym (w przypadku ustawienia ich w poprzek drogi).
Tablice kierujące
Wjeżdżając na odcinek, na którym prowadzone są roboty drogowe, kierujący pojazdami powinni uważnie obserwować tablice kierujące, ostrzegające ich o nagłej zmianie toru jazdy. Występują podczas m.in. zwężenia drogi. Na tablicach znajdują się biało-czerwone strzałki pokazujące, gdzie uczestnicy ruchu powinni jechać.
Tymczasowa sygnalizacja świetlna
Kiedy w trakcie remontu wprowadza się ruch wahadłowy, a żaden z pracowników nie kieruje nim, wskazane jest zainstalowanie tymczasowej sygnalizacji świetlnej. Urządzenie składa się z dwóch sygnalizatorów, które są ze sobą skoordynowane. Mogą być wyregulowane na dwa sposoby: za pomocą wbudowanych zegarów kwarcowych lub przy użyciu kabla. Bardzo często ekipy budowlane umieszczają je na specjalnych wózkach, co pozwala im na bezproblemowe przemieszczanie się razem z postępem prac.
Pachołki drogowe
Są często używane w czasie remontu dróg i często informują kierowców o stopniowym zwężaniu jezdni, wyznaczają tor jazdy, oznaczają podłużny uskok, rozdzielają kierunek ruchu, mogą zabezpieczać świeżo pomalowane linie na jezdni i wygradzają wzdłuż drogi powierzchnie wyłączone z ruchu.
Światła ostrzegawcze
Ich głównym zadaniem jest wyznaczanie granicy obszaru prowadzonych robót na wypadek złej widoczności. Poza tym informują zmotoryzowanych o przeszkodach na drodze. Kiedy świecą się na żółto, ostrzegają nas o zwężeniu drogi. W przypadku czerwonej barwy informują kierowców, że droga jest całkowicie zamknięta. W obu tych sytuacjach muszą zapalać się i gasnąć z określoną częstotliwością.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:
- Przerażający wypadek furgonetki. Kierowca cudem uniknął śmierci [WIDEO]
- Kto ma pierwszeństwo na parkingu przed supermarketem? Historia podzieliła internautów
- Nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy. Podniósł szlaban na rogatkach [WIDEO]
- Rowerzyści będą płacić za wjazd do centrum?
RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW