UE chce standardowych systemów awaryjnego hamowania

17.11.2017 09:56

Europejski parlament jest zdania, że każdy nowy samochód powinien być obowiązkowo wyposażony w system autonomicznego hamowania, który w razie wykrycia niebezpieczeństwa samoistnie uruchomi układ hamulcowy. Rozwiązanie to jest w stanie pomóc uniknąć kolizji lub zminimalizować jej skutki.

UE chce standardowych systemów awaryjnego hamowania fot. materiały prasowe

W sprawozdaniu Komisji Transportu wezwano do wprowadzenia szeregu zmian, w tym także nałożenia obowiązku wyposażania nowych samochodów w systemy hamowania awaryjnego, będące w stanie rozpoznać pieszych oraz rowerzystów. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów z Thatcham Research Centre, aż 70% nowych aut nie jest wyposażonych we wspomniany system.

Wprowadzenie nowego obowiązku mogłoby przyczynić się do zmniejszenia liczby kolizji (głównie najechania na tył poprzedzającego auta) o 38%. Na początku 2016 roku światowi liderzy rynku motoryzacyjnego podpisali dokument, zobowiązując się do fabrycznego wyposażania wszystkich aut sprzedawanych od 1 września 2022 roku na terenie USA w standardowy system automatycznego hamowania. Wśród sygnatariuszy znaleźli się Audi, BMW, FCA US LLC (grupa Fiat Chrysler Automobiles), Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Jaguar Land Rover, Kia, Maserati, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi Motors, Nissan, Porsche, Subaru, Tesla Motors Inc., Toyota, Volkswagen i Volvo Car USA.

Ze statystyk NHTSA wynika, że w 2014 było aż 32 675 śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Punktem wyjścia jest zatem zmniejszenie tej liczby o połowę – tak na dobry początek. Stopniowo do osiągnięcia pożądanego rezultatu przyczynić się mają również systemy automatycznego hamowania. Te, same w sobie są w stanie o 20% zredukować liczbę wypadków.

W wyniku samych uderzeń w tył pojazdu w 2012 roku zginęły 1702 osoby, a 547 000 zostało rannych. Około 87% wypadków dało się uniknąć przy wykorzystaniu odpowiedniego systemu – a to dlatego, że ich przyczyną było zagapienie się…

Działanie systemu autonomicznego hamowania obrazuje poniższy film:

RadioZET/MS

Zagłosuj

Jesteś za wprowadzeniem obowiązkowych systemów awaryjnego hamowania?

Oceń