Zamknij

UE domaga się kolejnego obowiązkowego wyposażenia w samochodach

Redakcja
18.02.2019 12:53
jazda autem
fot. Shutterstock

Unia Europejska domaga się, aby kolejnym obowiązkowym wyposażeniem w samochodach był automatyczny układ hamowania. System, który zazwyczaj jest spotykany w droższych autach, ma pojawić się we wszystkich pojazdach osobowych i lekkich dostawczych.

Obowiązkowe wyposażenie samochodów może powiększyć się o kolejny element. Na liście ma znaleźć się układ automatycznego hamowania. System AEB (Advanced Emergency Braking) pojawia się w podstawowych wersjach droższych samochodów, ale Unia Europejska zamierza jeszcze bardziej zaznaczyć obecność tego rozwiązania. Układ jest promowany przez Euro NCAP, który organizuje testy zderzeniowe dla nowych aut.

Obowiązkowe wyposażenie w samochodzie: Rozporządzenie ONZ

Na samym początku system automatycznego hamowania wykrywa przeszkodę z przodu samochodu i wysyła sygnał ostrzegawczy do kierowcy. W przypadku braku reakcji ze strony kierującego rozwiązanie automatycznie rozpoczyna hamowanie. Poza innymi pojazdami system rozpoznaje także jednoślady i pieszych.

Do tej pory nie stworzono konkretnych wymagań, które zapewniłyby skuteczne działanie układu. Jednak międzynarodowe rozporządzenie ONZ ma to zmienić. Państwa członkowskie, które przyjmą warunki, będą musiały zacząć przestrzegać ścisłych wytycznych. Wobec tego kilka istniejących układów może zostać zmodyfikowanych.

Obowiązkowe wyposażenie w samochodzie: Kiedy przepis zacznie obowiązywać?

Nowelizacja została ustalona przez blisko 40 państw: większość z nich to kraje UE i Japonia. Projekt nie obejmuje USA, Chin i Indii. Rozporządzenie może zostać przyjęte na czerwcowej sesji Światowego Forum na rzecz Harmonizacji Przepisów dotyczących Pojazdów Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Oznacza to, że zasada wejdzie w życie na początku przyszłego roku.

Kiedy do tego dojdzie, układ automatycznego hamowania na terenie Unii Europejskiej może być obowiązkowy już w 2022 roku. Wówczas od tego momentu wszystkie nowe samochody osobowe i lekkie pojazdy użytkowe będą musiały posiadać w standardzie system AEB.

TO POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW