Zamknij

UE przedstawiła kolejne rozwiązania, które mają być obowiązkowe w każdym samochodzie

Redakcja
30.04.2018 15:48
kierowca samochodu

Unia Europejska planuje wprowadzenie kolejnych ważnych aspektów, które mają być obowiązkowe w każdym samochodzie. Nowe elementy mające poprawić bezpieczeństwo wpłyną na podwyższenie cen, co odbije się nawet na najtańszych autach.

Unijny program zakłada poprawę bezpieczeństwa na drogach, niosąc za sobą szereg różnych rozwiązań, które mają być obowiązkowe w każdym samochodzie. Projekt przewiduje m.in. kamery cofania lub system ograniczający prędkość, którego nie da się wyłączyć w samochodach użytkowych. To kolejny ruch ze strony unijnych władz po wprowadzeniu systemu eCall.

To dopiero początek zmian. Pojawiają się kolejne propozycje, które wejdą w życie w ciągu najbliższych kilku lat. Jedną z nich jest to, aby wszystkie pojazdy zostały przeprojektowane pod kątem kolejnych rodzajów kolizji. Przód samochodu ma zmniejszyć do minimum skutki potrącenia pieszego lub rowerzysty. Dodatkowo w planie jest też zabezpieczenie chroniące przed zderzeniem osobówek z ciężarówkami.

Nowe propozycje UE: Czujniki alkoholu i ograniczniki prędkości

Następnym rozwiązaniem są czujniki alkoholu. Wkrótce producenci będą musieli zacząć wprowadzać blokady, które w momencie wykrycia nietrzeźwości u kierowcy nie pozwolą na uruchomienie auta. Niemniej jednak urzędnicy UE chcą, aby każdy pojazd był przygotowany w taki sposób, aby w przyszłości zainstalowanie takiego urządzenia było możliwe.

Zagłosuj

Czy jesteś za wprowadzeniem kolejnych systemów, które będą obowiązkowe w każdym samochodzie?

Liczba głosów:

Na liście UE znalazły się jeszcze inne pomysły m.in. ograniczniki prędkości dla samochodów ciężarowych, które nie pozwolą im przekraczać 90 km/h, autobusom 100, a vanom 130 km/h.

Jeszcze innym rozwiązaniem są agresywniejsze systemy, które przypominałyby o zapięciu pasów. Podobnie ma się z kamerami cofania, które już powinny być montowane we wszystkich nowych pojazdach w Stanach Zjednoczonych. Jak podają wyniki przeprowadzone w USA, mnóstwo kolizji amerykańskich kierowców przydarza się w trakcie cofania.

Jak dobrze znasz autostrady w Polsce? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Polskie autostrady - QUIZ
Rozwiąż quiz

Polskie autostrady - QUIZ

Polskie autostrady - QUIZ
Autostrada Bursztynowa to autostrada:
fot. Wikipedia CC

Autostrada Bursztynowa to autostrada:

Poprawa bezpieczeństwa na drogach: Nowe systemy odbiją się na cenach aut

Z pewnością wprowadzenie nowych obowiązkowych elementów w samochodach może zmniejszyć liczbę wypadków i ofiar. Jednak każde nowe rozwiązanie doprowadzi do wzrostu cen pojazdów, które odczują nawet najtańsze auta miejskie.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW