UOKiK: Co druga kamizelka odblaskowa nie spełnia wymogów

03.01.2018 12:50
xxx zet

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wynikach kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową, która odbyła się w II kwartale 2017 roku i objęła odzież ostrzegawczą, akcesoria odblaskowe, jak i również ochronniki słuchu.

UOKiK: Co druga kamizelka odblaskowa nie spełnia wymogów fot. materiały prasowe

Akcję przeprowadzono w 9 województwach. Inspektorzy sprawdzali głównie hurtownie i sklepy. Zdołali przyjrzeć się 53 produktom, z których zainkasowali aż 16, co stanowi 30%. Powodem były negatywne wyniki w testach laboratoryjnych, błędy w instrukcjach użytkowania, a także brak deklaracji zgodności potwierdzające przeprowadzenie przez producenta procedur oceny zgodności.

Najbardziej jednak zaskakuje fakt, że co druga kamizelka ostrzegawcza zbadana w laboratorium miała zaniżony współczynnik luminacji świetlnej, który ma bezpośrednie przełożenie na widoczność użytkownika. Sprzęt niespełniający wymogów nie chroni dostatecznie osoby noszącej kamizelkę, poruszającej się poboczem po zmroku. Na szczęście nie stwierdzono takich nieprawidłowości w przypadku odblasków. Jedyne zastrzeżenia dotyczyły instrukcji użytkowania.

Większość przedsiębiorców dobrowolnie usunęła błędy. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w pięciu sprawach.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Posiadasz kamizelkę odblaskową?

Oceń