Uchwalono nowelę prawa o ruchu drogowym

18.09.2017 10:02

Sejm uchwalił nowelizację ustawy, zakładającą wejście w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0. Co to oznacza dla kierowców?

Uchwalono nowelę prawa o ruchu drogowym fot. materiały prasowe

Za badanie techniczne trzeba będzie uiścić opłatę przed jego przeprowadzeniem. Wyjątek mają stanowić sytuacje, gdy przedsiębiorca rozlicza usługę na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. W dodatku informacje dotyczące negatywnych wyników badań technicznych mają być na bieżąco przekazywane do systemu CEP, co ma ograniczyć postępowanie właścicieli aut polegające na szukaniu stacji diagnostycznych, które w końcu przymkną oko na niedociągnięcia.

Poza zakładami ubezpieczeń, również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie miał obowiązek przekazywać do CEP informacje dotyczące szkód, do jakich doszło w wyniku wypadku.

Zwiększą się również kompetencje Straży Granicznej, która będzie mogła skorzystać z możliwość zatrzymania dowodów rejestracyjnych pojazdów, a także pozwoleń czasowych na prowadzenie auta, przekazując informacje do CEP.

Jak twierdzi Ministerstwo Cyfryzacji, projekt zmian ma na celu podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i obrotu pojazdami na rynku.

30 października wejdą w życie nowe przepisy w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dla wielu instytucji, np. Straży Miejskiej, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Krajowej Izby Komorniczej czy Straży Granicznej, będzie to oznaczać zmianę sposobu pracy i dotychczas podejmowanych czynności w ramach realizacji codziennych zadań. Chcąc zminimalizować ewentualne niedogodności w pracy tych instytucji Ministerstwo Cyfryzacji i Zespół CEPiK 2.0 opracowały rozbudowany program szkoleń i wsparcia. Łącznie we wrześniowych szkoleniach wezmą udział pracownicy aż 11 instytucji z całego kraju.

RadioZET/MS

Znasz się na znakach drogowych? Rozwiąż QUIZ:

QUIZ: Czy znasz się na znakach drogowych? fot. pixabay
Oceń