Ursus Elvi, czyli polski elektryczny samochód dostawczy

28.04.2017 12:05

W trakcie trwania Hannover Messe 2017 firmy H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. i Ursus S.A. podpisały umowę na opracowanie projektu dostawczego samochodu elektrycznego o dopuszczalnej masie 3.5 t.

Ursus Elvi, czyli polski elektryczny samochód dostawczy fot. Ursus

HCP ma opracować innowacyjny napęd elektryczny który zostanie wykorzystany w zaprojektowanym i wyprodukowanym przez Ursusa samochodzie o masie do 3,5 tony. Auto o wysokości około 2 metrów ma ważyć 1100 kilogramów i być w stanie pokonać na jednym ładowaniu do około 150 kilometrów. Prędkość maksymalna nie będzie przekraczać 100 km/h.

Pojazd ma być napędzany umieszczonym centralnie silnikiem o mocy 60-70 kW lub dwoma jednostkami o podobnej łącznej mocy. Obecnie rozpatrywana jest możliwość zabudowy silników w kołach. Będzie istniała również możliwość dobrania każdego rodzaju zabudowy – np. skrzynowej,l kontenerowej lub specjalistycznej w zależności od potrzeb i specyfikacji pracy potencjalnego kontrahenta. We wnętrzu Ursusa zasiąść będą mogły 3 osoby. Zastosowanie baterii litowo-jonowych z możliwością szybkiego ładowania pozwoli na uzyskanie wartości 90% w czasie 15 minut.

ursus_elvi_2

O projekcie wspomniał Andrzej Zarajczyk, przewodniczący rady nadzorczej Ursus S.A.:

"

Mały samochód dostawczy który powstanie na mocy podpisanej dzisiaj umowy, w naszej opinii idealnie wpisuje się w program elektromobilności zapoczątkowany przez Premiera Morawieckiego, a także jest polską odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku polskiego oraz rynków europejskich na mały kompaktowy elektryczny samochód dostawczy, który z powodzeniem może być użytkowany zarówno przez służby pocztowe, komunalne czy segment hotelarski. "

Głos w sprawie projektu zabrał również Wojciech Więcławek, prezes zarządu H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A.:

"

Napęd, którym dysponujemy to najnowocześniejsza technologia na świecie, wyprzedzająca rozwiązania oferowane przez konkurencję. Innowacyjne napędy z indukcyjnymi silnikami pięciofazowymi wyróżnia podwyższony moment obrotowy. Jest o 15 % większy niż rozwiązania dostępne na rynku. Nasze rozwiązanie wyróżnia też bezczujnikowe sterowanie silnikiem, które zapewnia ekstremalnie wysoką sprawność. Nasze napędy są mniejsze, a przez to lżejsze, przez co idealnie nadają się do zastosowania w pojazdach. HCP jest też producentem stacji do ładowania tego typu pojazdów. Nasze rozwiązania stwarzają więc dogodne warunki dla rozwoju technologii elektromobilności w Polsce. "

Co sądzicie o tym projekcie?

Zagłosuj

Podoba Wam się projekt?

Oceń