Ursus chce stworzyć fabrykę w Lublinie

17.05.2017 11:05

O ambitnych planach poinformował prezes Ursusa – Karol Zarajczyk. Koszt budowy nowego obiektu oszacowano na 55 mln złotych, z czego 10 mln to koszty związane z przeniesieniem maszyn i doposażeniem hal.

Ursus chce stworzyć fabrykę w Lublinie fot. materiały prasowe

Zarząd chce wykorzystać ponad 120-letnią tradycję marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego. Produkty Ursusa docierają do tysięcy klientów w kraju i na świecie, w tym do Czech, Belgii, Holandii czy Pakistanu. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki Ursus. W ostatnich latach Ursus należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki.

Eksperci sugerują, że budowa nowej fabryki może być związana z planami wytwarzania elektrycznego samochodu dostawczego Elvi. Pojazd o masie dopuszczalnej do 3,5 ton ma ważyć 1100 kilogramów, pokonywać około 150 km/h na jednym ładowaniu. Jego prędkość maksymalna ma nie przekraczać 100 km/h. We wnętrzu znajdą się miejsca dla 3 osób. Dzięki szybkiemu ładowaniu już po 15 minutach poziom baterii osiągnie 90%.

W roku 2017 URSUS S.A. ma zamiar wprowadzić do swojej swojej oferty ciągniki wyposażone w nowoczesny układ przeniesienia napędu z funkcjami Power Shift i Power Shuttle oraz w silnik spełniający wymagania normy emisji spalin Euro IIIB. Spółka ma również zamiar wprowadzić do produkcji seryjnej kolejny model ciągnika URSUS o mocy 150 KM oraz serię nowych ciągników spełniających normy emisji spalin Euro IV, a także ciągniki wyposażone w nowoczesną skrzynię biegów z funkcją Hi-Lo.

W I kwartale tego roku cała grupa osiągnęła 72,28 mln zł przychodów ze sprzedaży, z czego aż 33,21 mln zł stanowiła sprzedaż krajowa (wzrost r/r o 6,1%). Natomiast sprzedaż eksportowa wyniosła 39 mln zł. Zysk brutto na sprzedaży został wypracowany do wartości 17,72 mln zł, wzrastając w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego aż o 20,5%. Marża na poziomie zysku brutto ze sprzedaży wyniosła w raportowanym okresie 25%. Dla porównania, w I kwartale 2016 r. była niższa o 5%.

RadioZET/Ursus/MS

Oceń