Zamknij

Ustawa o elektromobilności: Rowerzyści będą płacić za wjazd do centrum?

Redakcja
07.09.2018 16:28
rowerzyści
fot. Shutterstock

W ostatnim czasie w życie weszła ustawa o elektromobilności. Rozporządzenie wprowadza specjalne strefy czystego transportu w centrach dużych miast. Według nowych przepisów rowerzyści muszą zapłacić za wjazd do tego obszaru. Czy oznacza to, że wkrótce kierowcy jednośladów będą obarczeni opłatą?

W trakcie powstawania nowej ustawy wszystkie pojazdy potraktowano tak samo. W związku z tym, jeśli do rozporządzenia podejdziemy z niezwykłą dokładnością, może okazać się, że po stworzeniu stref czystego transportu opłaty za wjazd powinny objąć także rowerzystów.

Art. 39 ust. 1 mówi, że: „W celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i środowisko w związku z emisją zanieczyszczeń z transportu, na obszarze zwartej zabudowy mieszkaniowej z koncentracją budynków użyteczności publicznej można ustanowić strefę czystego transportu, do której ogranicza się wjazd pojazdów innych niż:

1) elektryczne;

2) napędzane wodorem;

3) napędzane gazem ziemnym”.

Główną przyczyną sporu jest słowo „pojazdy”. Ustawa Prawo o ruchu drogowym rozumie przez to nie tylko samochody spalinowe, ale również rower, który według rozporządzenia jest „pojazdem o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem”.

Czy kierowcy jednośladów mają się czego obawiać? Wszystko będzie zależeć od gmin i ich ustosunkowania się do zasad. Jeśli zostaną one zwyczajnie skopiowane, opłaty dotkną również rowerzystów. Na szczęście jest luka w przepisach, dzięki której władze gmin tworząc strefy czystego transportu, mogą wyłączyć rowery, za które nie będzie pobierana opłata. Jak będzie wyglądał finał sprawy? Czas pokaże.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW