Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Utknął na przejeździe kolejowym. W ostatniej chwili dróżnik pomógł mu wyjechać

02.01.2018 13:05
xxx zet

Kierowca Mercedesa GL, mimo sygnałów świetlnych oraz opuszczonych rogatek, zdecydował się na próbę przejechania przez skrzyżowanie drogi z przejazdem kolejowym. Przez swoją lekkomyślną decyzję utknął między szlabanami, narażając swoje zdrowie i życie, jak i przewożonych pasażerów oraz znajdujących się w pobliżu uczestników ruchu drogowego.

Utknął na przejeździe kolejowym. W ostatniej chwili dróżnik pomógł mu wyjechać fot. kadr z wideo

Dróżnik postanowił interweniować – przebiegł przez tory, podniósł rogatki i ponaglił lekkomyślnego kierowcę, by ten czym prędzej ruszył i oddalił się od przejazdu kolejowego. Kierowca Mercedesa w ostatniej chwili opuścił skrzyżowanie, tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Gdyby jego reakcja była jeszcze wolniejsza, mogłoby dojść do bardzo groźnego wypadku.

Całe zdarzenie zostało zarejestrowane kamerą pokładową znajdującą się w pojeździe ciężarowym. Autor nagrania upublicznił film na YouTubie. Kluczowa akcja rozpoczyna się w okolicach 1:15 minuty:

Jak wynika z opisu, zdarzenie miało miejsce 29 grudnia 2017 roku, około godziny 8:30.

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien zachować szczególną ostrożność w newralgicznych miejscach, czyli na wszelkiego rodzaju przejazdach kolejowych, przejściach dla pieszych czy poszczególnych skrzyżowaniach. Kwestie dotyczące tego pierwszego reguluje artykuł 28. kodeksu drogowego:

"

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd. "

Przestrogą dla wielu może być także nieszczęśliwie zakończona historia polskiego kierowcy rajdowego – Janusza Kuliga. Dokładnie 13 lutego 2004 roku, zginął on w wypadku na strzeżonym przejeździe w Rzezawie. W prowadzonego przez niego Fiata Stilo uderzył nadjeżdżający pociąg pospieszny „Ślązak” relacji Zielona Góra-Przemyśl Główny.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Czy zawsze zachowujesz szczególną ostrożność w okolicach przejazdów kolejowych?

Oceń