Zamknij

Utrata prawa jazdy po jeździe po alkoholu: Jak odzyskać dokument?

Redakcja
28.08.2018 08:47
alkomat
fot. PIOTR JEDZURA REPORTER East News

Kierowcy nie zdają sobie sprawy, że w bardzo prosty sposób mogą odzyskać prawo jazdy, które zabrano im za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Rzecznik Praw Obywatelskich zaznacza, że można je odzyskać, kiedy zgodzi się na to sąd. Aby tak się stało, trzeba spełnić jeszcze jeden warunek.

Wszyscy ci, którzy stracili prawo jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, mają szansę na odebranie swojego dokumentu. Każda osoba ma prawo ubiegania się o przywrócenie uprawnień. Jednak trzeba spełnić dwa konkretne warunki.

Jak odzyskać prawo jazdy za prowadzenie po alkoholu?

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przypomniał, że kierowcy, którzy stracili prawo jazdy za prowadzenie po spożyciu alkoholu, mogą ubiegać się o odzyskanie dokumentu. Przede wszystkim zgodę musi wydać sąd. Jeśli otrzymamy zielone światło od wymiaru sprawiedliwości, wówczas możemy prowadzić pojazdy, w których zainstalowano blokadę alkoholową uniemożliwiającą uruchomienie auta pod wpływem alkoholu.

Kiedy można odzyskać prawo jazdy po prowadzeniu po alkoholu?

Zgodnie z Kodeksem karnym wykonawczym art. 182a §1 kkw jest możliwość zmiany zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady alkoholowej. Sąd może wydać zgodę na przeprowadzenie zmiany, kiedy zakaz prowadzenia pojazdów został wykonany przez połowę orzeczonego okresu. W przypadku dożywotniego zakazu zmotoryzowani mogą starać się o odzyskanie prawa jazdy po 10 latach.

Oczywiście wymiar sprawiedliwości nie daje zgody od razu. Przed wydaniem decyzji sąd musi upewnić się, że zachowanie kierowcy w trakcie wykonywanego zakazu uzasadnia przekonanie, że w czasie prowadzenia samochodu z blokadą nie będzie stwarzał zagrożenia. Jednocześnie w każdej chwili sąd może uchylić swoją decyzję, niezależnie od okoliczności.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW