Uwaga kierowcy! Dzisiaj wzmożone kontrole na polskich drogach

16.10.2017 09:53

16 października 2017 roku zostaną przeprowadzone ogólnopolskie działania policyjne pod nazwą „Prędkość”, których celem jest egzekwowanie od uczestników ruchu drogowego przestrzegania ograniczeń prędkości.

Uwaga kierowcy! Dzisiaj wzmożone kontrole na polskich drogach fot. policja.pl

Policja od lat jak mantrę powtarza, że to właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną tak dużej liczby wypadków, do których dochodzi na terenie kraju nad Wisłą. Mimo to, wciąż nie brakuje kierowców niestosujących się do ograniczeń. W 2016 roku funkcjonariusze ujawnili aż 1 647 420 wykroczeń polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości przez kierujących.

Najnowsza edycja akcji „Prędkość” ma na celu nie tylko karanie uczestników ruchu drogowego niestosujących się do przepisów, ale przede wszystkim uświadamianie o tym, że kara finansowa jest najłagodniejszą konsekwencją tego rodzaju czynu. Najwyższą cenę płacą ci kierowcy, którzy doprowadzają do poważnych w skutkach wypadków, w których śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu ponoszą inni kierujący, ich pasażerowie, piesi, a także rowerzyści.

Spodziewać się można wzmożonych kontroli drogowych, w tym statycznych punktów pomiarów prędkości, jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń.

W 2016 roku na skutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze doszło do wypadków, w których zginęło aż 846 osób. Mundurowi przypominają, że im wyższa prędkość pojazdu, tym dużo większa energia zderzenia, gorsza stabilność auta, a także dłuższa droga hamowania.

RadioZET/MS

Sprawdź, czy znasz zapomniane przez wielu kierowców przepisy ruchu drogowego:

Quiz. Zapomniane przepisy ruchu drogowego fot. materiały prasowe
Oceń