Zamknij

Używanie klimatyzacji zimą jest bardzo ważne. Unikniesz drogich napraw

Redakcja
30.01.2019 09:43
klimatyzacja
fot. Shutterstock

Używanie klimatyzacji zimą opłaci się właścicielom pojazdów, którzy latem będą chcieli podróżować w komfortowych warunkach. Niewłączanie jej przy niskich temperaturach może doprowadzić do awarii układu i narazić nas na wysokie koszty.

Używanie klimatyzacji wiąże się oczywiście z większym zużyciem paliwa, ale upały towarzyszące nam w ostatnich latach powodują, że kierowcy nie wyobrażają sobie jazdy bez tego rozwiązania. Jednak kiedy lato przemija, a temperatura spada, wielu właścicieli pojazdów zapomina o klimatyzacji, co jest dużym błędem. Klimat panujący w Polsce oznacza, że zmotoryzowani żegnają się z tym urządzeniem na bardzo długi czas. Mimo że w pierwszej kolejności może nam się wydawać, że zaoszczędzimy, tak naprawdę może być zupełnie odwrotnie.

Używanie klimatyzacji zimą: Co się może stać?

Jednym z elementów, który jest najbardziej wrażliwy na awarię, jest sprężarka. Nieużywanie klimatyzacji przez zimę może doprowadzić do korozji na ciernych elementach sprzęgła sprężarki, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o tym, że czynnik chłodzący w układzie klimatyzacji jest równocześnie nośnikiem oleju dla sprężarki.

Przez długie nieuruchamianie urządzenia może nastąpić rozwarstwienie się oleju, co po włączeniu klimatyzacji spowoduje, że smarowanie elementów klimatyzacji nie będzie funkcjonować prawidłowo. W taki sposób w sprężarce tłokowej w szybkim czasie powstają rysy i opiłki, które niszczą układ. Sama naprawa sprężarki nie należy do najtańszych, a koszt prac dochodzi do kilku tysięcy złotych.

Używanie klimatyzacji zimą: Jak często ją włączać?

Korzystanie z klimatyzacji zimą jest konieczne, jeśli chcemy uniknąć dodatkowych wydatków latem. Wystarczy, że będziemy włączać urządzenie raz w tygodniu na kilka minut. Dzięki temu unikniemy kosztownych napraw, a zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli wykorzystać, udając się np. na zasłużony urlop.

Oprócz tego klimatyzacja, poza schłodzeniem powietrza, także je osusza, co zimą może być na wagę złota. O tej porze roku mamy dużą wilgotność powietrza. Jeżeli dodamy do tego śnieg, który wnosimy na butach do samochodu, doprowadzamy do tego, że w pojeździe zbiera się dużo wody. To skutkuje zagrzybieniem elementów tapicerki, co odbija się na naszym zdrowiu. Aby uniknąć tego problemu, najlepszym rozwiązaniem będzie osuszanie powietrza za pomocą klimatyzacji.

Jak widzimy, używanie tego urządzenia jest korzystne o każdej porze roku. Chociaż włączając ją nie tylko latem, minimalnie zwiększymy zużycie paliwa, to jednocześnie zadbamy o konserwację klimatyzacji.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW