VW I.D. Buzz Cargo zapowiedziany na rok 2022

13.10.2017 11:56

Volkswagen po ogłoszeniu planu budowy produkcyjnej wersji koncepcyjnego I.D. Buzz ujawnił, kiedy dokładnie można spodziewać się na rynku wariantu Cargo.

VW I.D. Buzz Cargo zapowiedziany na rok 2022 fot. materiały prasowe

W pełni elektryczne auto ma pojawić się w sprzedaży w 2022 roku. Odmiana Cargo będzie przeznaczona dla firm zajmujących się transportem towarów. Samochód w stosunku do bazowej wersji ma oferować większą przestrzeń ładunkową kosztem miejsc dla pasażerów. Co istotne, już teraz dywizja Truck & Bus ciężko pracuje nad autonomicznym systemem, alternatywnymi układami napędowymi oraz technologiami łączności.

Volkswagen chce, by już wkrótce po drogach publicznych mogły poruszać się pojazdy w pełni samojezdne, oferujące piąty poziom autonomii, pozwalające na bezpieczny transport towarów i przewóz osób. Osiągnięcie tak ambitnego celu byłoby niemożliwe bez odpowiedniego zaplecza, na które składa się liczny zespół badań i rozwoju, nieustannie dopracowujące autonomiczne technologie.

Zdaniem niemieckiego producenta samochodów, pojazdy samojezdne przyczynią się do znacznej poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także pozwolą na oszczędności energetyczne dzięki upłynnieniu ruchu za sprawą technologii łączności.

Co ciekawe, Volkswagen I.D. Buzz inspirowany jest legendarnym modelem – Transporterem T1, uwielbianym przez hipisów i znanym jako tzw. „Ogórek”. Koncepcyjny model napędzany jest dwoma silnikami elektrycznymi – po jednym przy każdej osi – o łącznej mocy 374 KM. Mierzący 4942 mm długości, 1976 mm szerokości i 1963 mm wysokości Volkswagen jest w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w zaledwie 5 sekund. Prędkość maksymalną ograniczono do skromnych 160 km/h.

Samochód oparto o platformę MEB dla pojazdów elektrycznych. Dzięki bateriom o pojemności 111 kWh, I.D. Buzz oferuje zasięg do 600 km według standardów NEDC. Ich ponowne naładowanie do wartości 80% zajmuje zaledwie 30 minut pod warunkiem skorzystania z systemu CSS (Combined Charging System).

RadioZET/MS

Sprawdź, czy znasz zapomniane przez wielu kierowców przepisy ruchu drogowego:

Quiz. Zapomniane przepisy ruchu drogowego fot. materiały prasowe
Oceń